Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 00:00

Múr s Mexikom vypol USA na rekordne dlho

Patová situácia na amerických ministerstvách a úradoch pokorila počas víkendu negatívny rekord. Stala vôbec najdlhšou od roku 1980.

Múr s Mexikom vypol USA na rekordne dlho
Zdroj: Reuters

Spor medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a demokraticky naladeným Kongresom o múr na južnej hranici Spojených štátov amerických, ktorý odštartoval 22. decembra, načal už svoj štvrtý týždeň. Federálna vláda sa tak ocitla v patovej situácii, ktorej riešenie je navyše v nedohľadne. HN sa pozreli na niektoré otázky, ktoré shutdown – týkajúci sa aj 800-tisíc federálnych zamestnancov – sprevádzajú.

1. Dovolenka drahšia ako múr
Americký prezident Donald Trump požaduje od Kongresu sumu 5,7 miliardy dolárov, ktoré plánuje minúť na stavbu múru na hraniciach s Mexikom. Agentúra Standard and Poor's prišla s prepočtom, že USA vďaka shutdownu prichádzajú o 1,2 miliardy dolárov týždenne, čo predstavuje dennú stratu viac ako 171 miliónov. Ak by teda spor trval dlhšie ako 33 dní, samotný plot, ktorý je jablkom sváru, by vyšiel Američanov lacnejšie. A podľa aktuálneho vývoja sa zdá, že by to tak reálne mohlo byť.


2. Hrozba straty ratingu
Ohodnotenie AAA môže byť minulosťou. Med

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.