Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

Koniec roka pokazil Číne rekordné čísla

Čínskemu exportu a importu sa darilo, no december ohlásil koniec dobrých časov.

Koniec roka pokazil Číne rekordné čísla
Zdroj: Reuters

Obchodné spory s USA nezastavili krajinu draka pred dosiahnutím silného rastu v exporte, ako aj importe. V minulom roku Čína zaznamenala medziročne najsilnejší rast vývozu od roku 2011, no decembrové čísla museli náladu v Pekingu prudko schladiť. V poslednom mesiaci roka export klesol najprudšie za minulé dva roky, keď sa oproti decembru 2017 prepadol o 4,4 percenta.

Na vine obchodné spory
O decembrovú katastrofu sa postaral kabinet amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý uvalil na najľudnatejšiu časť sveta dovozné clá. Čínski obchodníci skrátka naplnili svoje sklady tovarom ešte v novembri, teda pred tým, ako sa mala naplno rozpútať obchodná vojna, a tak mohli počas decembra len sledovať vývoj situácie. Obchodovali len minimálne, navyše sa postupne vytrácal efekt z predchádzajúcich mesiacov.

Predzásobenie tovarom však spôsobilo, že čínsky obchodný prebytok so Spojenými štátmi americkými narástol v minulom roku o 17 percent na úroveň 323 miliárd dolárov. „Číne to tak sťažuje pozíciu pri budúcich rokovaniach o urovnaní sporu. Nepriamo sa totiž vyvíja tlak na to, aby sa napätie urovnalo čo najrýchlejšie,“ hovorí Lukáš Baloga, an

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.