Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

Rokovania o brexite sa dočkajú rozuzlenia

Vystúpenie Veľkej Británie z Únie na konci marca nemusí byť ešte definitívne.

Rokovania o brexite sa dočkajú rozuzlenia
Zdroj: Reuters

Od hlasovania Britov v referende uplynuli už vyše dva roky a dnes opäť prichádza deň D. Dolná komora britského parlamentu rozhodne o tom, ako bude brexit finálne vyzerať. Premiérka Theresa Mayová chcela o návrhu dohody pôvodne hlasovať v decembri, pre obavy z porážky však hlasovanie odložila. Okrem toho, v tom období tiež čelila hlasovaniu o vyslovení dôvery, ktoré zvládla. Teraz vyzýva poslancov, aby dohodu schválili, inak podľa nej hrozí odchod bez dohody či nebezpečenstvo neodídenia vôbec. Cesta k dohode však ani dnes nie je taká jasná. Pozreli sme sa, aký vývoj v rokovaniach o brexite pripadá do úvahy.

Návrh sa schváli
Išlo by síce o ukončenie úmorného procesu, táto možnosť však patrí k tým najmenej pravdepodobným. Po referende o brexite v júni 2016 nasledovalo schválenie zákona kráľovnou Alžbetou II., ktorý umožnil aktiváciu článku 50 Lisabonskej zmluvy. O rok neskôr sa začali oficiálne rokovania medzi Londýnom a Bruselom. Brexitový zákon prešiel v parlamente v minulom júni, Mayová ho neskôr upravila, aby zahŕňal viac obchodných väzieb na Úniu. V novembri podporil samit Európskej únie návrh dohody o odchode z Únie aj deklaráciu o budúcich vzťahoch. Členské krajiny teraz zastávajú postoj, že dohodu už znovu otvárať nechcú.


Návrh neprejde a bude sa meniť
Britská premiérka však naráža nielen na malú podporu labouristov a sLucia RusnákováeveLucia Rusnákovároírskych unionistov, ale aj svojich konzervatívcov. Kritika návrhu sa týka takzvanej írs

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.