Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

O ceny tovarov sa stará umelá inteligencia z Českej republiky

O ceny tovarov sa stará umelá inteligencia z Českej republiky
Zdroj: Reuters

Pomáhajú stanoviť ceny na tovar v hodnote presahujúcej tri miliardy eur. Pôsobia v štyroch krajinách vrátane Slovenska a do ďalších štátov sa chystajú. Českému startupu Yieldigo sa darí a čoskoro sa chce pustiť aj do boja proti plytvaniu s potravinami.

Málokto sa počas nakupovania potravín v supermarkete pozastaví nad tým, aké zložité môže byť naceňovanie konkrétneho produktu. Väčšina zákazníkov si však čoskoro všimne, keď niektoré tovary razantne zdražejú, alebo naopak, zlacnejú. O najlepšiu vyváženosť ceny sa stará česká firma Yieldigo, ktorá vyvinula vlastné umelú inteligenciu. „Začínali sme traja, dvaja matematici a ja, ako technologický človek. Teraz máme dohromady dvadsať zamestnancov,“ prezrádza Jiří Psota, jeden zo zakladateľov firmy Yieldigo. Ešte predtým než sa Psota pustil do naceňovania tovarov v maloobchode, pôsobil ako vývojár v IBM, Seznam.cz alebo Mall.cz.


„Povedali sme si, že by sme to mohli preniesť do maloobchodu. Pátrali sme po tom, aké riešenia existujú, a zistili sme, že nič také u nás nie je. Na svete existujú dve alebo tri podobné riešenia, ale sú pomerne široko zame

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.