Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 12:36

Čína má obavy ohľadne vývoja ekonomiky. Pripravuje zásadné opatrenia

Národný rozvojová a reformná komisia dnes uviedla, že Čína chce ekonomike zabezpečiť "dobrý štart" v prvom štvrťroku.

Čína dnes signalizovala, že v blízkej dobe pristúpi k ďalším opatreniam na podporu domácej ekonomiky, na ktorú majú negatívny vplyv obchodné spory so Spojenými štátmi. Informovala o tom agentúra Reuters.

Národný rozvojová a reformná komisia (NDRC) dnes uviedla, že Čína chce ekonomike zabezpečiť "dobrý štart" v prvom štvrťroku.

Ministerstvo financií navyše oznámilo, že tento rok posilní rozpočtové výdavky a prikročí k výraznejšiemu znižovaniu daní.

Čína je konfrontovaná so spomaľovaním hospodárskeho rastu. Obavy ohľadom ďalšieho vývoja druhej najväčšej ekonomiky sveta v uplynulých dňoch posilnili údaje o prekvapivom decembrovom poklese zahraničného obchodu aj aktivity v čínskom spracovateľskom priemysle.

"Budú potrebné ďalšie stimulačné opatrenia," uviedli ekonómovia zo spoločnosti ING. "Prípadný balík (stimulačných opatrení) môže byť veľmi rozsiahly," dodali.

Podľa niektorých analytikov by čínska vláda mohla znížiť dane a rôzne poplatky o dva bilióny jüanov a povoliť miestnym samosprávam vydať zvláštne dlhopisy v hodnote ďalších dvoch biliónov jüanov. Tie by boli využité najmä na financovanie kľúčových projektov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.