Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 16:09

Volkswagen a Ford vytvoria globálnu alianciu, plánujú elektromobily aj autonómne vozy

Automobilky upozornili, že aliancia nebude zahŕňať vlastnícke prepojenie podnikov.

Automobilka Volkswagen
Zdroj: Reuters

Nemecká automobilka Volkswagen sa dohodla s americkým konkurentom Ford Motor na vytvorení globálnej aliancie, v rámci ktorej budú spoločne vyvíjať ľahké úžitkové vozidlá.

Firmy o tom dnes informovali na detroitskom autosalóne. Dodali, že skúmajú aj možnosť spoločného vývoja elektromobilov a autonómnych vozov.

Automobilky upozornili, že aliancia nebude zahŕňať vlastnícke prepojenie podnikov. Prvé spoločne vyvinuté vozidlá by sa podľa nich mohli objaviť na trhu už v roku 2022, uviedla agentúra AP.

Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess oznámil, že automobilky využijú svoje zdroje na to, aby "ešte lepšie slúžili miliónom zákazníkov z celého sveta".

"Pre Volkswagen je táto aliancia aj dôležitým oporným bodom pre posilnenie konkurencieschopnosti," dodal Diess. Súčasťou koncernu Volkswagen je aj mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.

Dohodnutá spolupráca podľa šéfa Fordu Jima Hacketta posilní efektivitu oboch podnikov a zlepší ich schopnosť čeliť náročným úlohám do budúcnosti. "Poskytne nám to možnosť spolupracovať pri vytváraní novej éry mobility," vyhlásil Hackett.

Alianciu bude riadiť spoločný výbor, v ktorého čele stanú Diess a Hackett. Výbor bude zahŕňať aj ďalších vysoko postavených vedúcich pracovníkov z oboch automobiliek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.