Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 08:00

Člen ECB: Spomalenie nie je recesia

Člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky v rozhovore pre HN hovorí, že so slabším rastom v eurozóne počítali.

Člen ECB: Spomalenie nie je recesia
Zdroj: TASR

Hovorí sa o tom, že Európska centrálna banka plánuje zvýšiť úrokové sadzby, taktiež sa však objavujú hlasy, že to nie je dobrý nápad, keďže situácia sa mení. Aká je teda pozícia Európskej centrálnej banky?

Pozícia ECB je taká, že budeme pokračovať v našej akomodačnej menovej politike tak dlho, ako to bude potrebné. Sme si istí, že to, čo sme urobili, nám pomáha dostať infláciu do súladu s naším cieľom, teda blízko ale menej ako 2 % v strednodobom horizonte.

Takže nebol stanovený presný dátum zvýšenia úrokových sadzieb.

Nikdy vopred neoznamujeme, ako, kedy a v akom rozsahu zamýšľame použiť rôzne nástroje. Centrálne banky tak nefungujú. Signalizujeme budúce nastavenie našej menovej politiky. Vždy však berieme do úvahy prichádzajúce informácie a posudzujeme, či sú v súlade s našimi očakávaniami vývoja ekonomiky. To, čo sa momentálne deje s ekonomikou, je stále celkovo v súlade s naším základným scenárom. Takže keď sme tieto predpoklady oznamovali, už sme predvídali spomalenie rastu. A teraz, keď spomalenie prišlo, nemusíme ho znova zohľadňovať v našej reakcii. Fundamenty sa nezmenili, zväčšila sa však politická neistota.

Na Slovensku by zvýšenie sadzieb prišlo vhod, dlh domácností sa totiž alarmujúco zvyšuje. Ako ECB hodnotí túto situáciu na Slovensku?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.