Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 13:57

Premiérka Mayová odmietla, že by jej vláda mohla zrušiť brexit

Počas interpelácií v parlamente to dnes povedala britská premiérka Theresa Mayová.

Premiérka Mayová odmietla, že by jej vláda mohla zrušiť brexit
Zdroj: Reuters

Vyhnúť sa neriadenému odchodu Británie z Európskej únie bez dohody možno len dvoma spôsobmi: schválením dohody, alebo zrušením brexitu.

Počas interpelácií v parlamente to dnes povedala britská premiérka Theresa Mayová, podľa ktorej jej vláda brexit rušiť nemieni. Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn označil utorňajšie odmietnutie dohody o brexite, ktorú predložila Mayová parlamentu, za "najhoršiu porážku v histórii našej demokracie".

"Ak nechcete brexit bez dohody, musíte zaistiť, že budete mať dohodu," povedala Mayová. Podľa nej existujú len dva spôsoby, ako sa divokému odchodu Británie z EÚ vyhnúť. "Prvým je súhlasiť s dohodou, druhým je zrušiť článok 50," povedala premiérka s odkazom na článok Lisabonskej zmluvy, ktorého aktiváciou formálne začal proces odchode z EÚ.

Zrušenie aktivácie článku 50, a teda zastavenie brexitu, je podľa Mayovej niečím, čo by bolo v rozpore s vôľu ľudu vyjadrenou v referende z roku 2016 a niečím, čo "táto vláda neurobí".

Na začiatku vládnych interpelácií sa Mayová stretla predovšetkým s lídrom opozície Jeremym Corbynom. Ten vo svojom príhovore požiadal o opravu záznamu z utorkového rokovania, kedy povedal, že odmietnutie brexitovej dohody je najväčšou porážkou vlády v parlamente od 20. rokov minulého storočia. V skutočnosti to podľa neho bola "najväčšia porážka v histórii našej demokracie". Každý iný premiér by podľa Corbyna po výsledku utorkového hlasovania podal demisiu.

Corbynov slovný útok na premiérku sa však z veľkej časti netýkal brexitu, ale chudoby v Británii, ktorá sa podľa neho za konzervatívnych vlád zvýšila. Premiérka to odmietla.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.