Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2019, 00:00

Európania stratili chuť na nové autá

Rast predaja nových áut minulý rok v Európe spadol na 0,1 percenta. Dôvodom bol slabší dopyt, ale tiež prísne požiadavky Bruselu na „zelenšie“ automobily.

Európania stratili chuť na nové autá
Zdroj: Peter Mayer

Automobilky majú dobré časy za sebou. Rast predaja automobilov v Európe sa v minulom roku prakticky zastavil a v posledných štyroch mesiacoch začal výrazne klesať. Za stagnáciou predaja pri úrovni 15 miliónov osobných áut sa okrem horšieho hospodárskeho vývoja po celom svete skrývajú aj prísnejšie požiadavky Európskej komisie na „zelenšie“ vozidlá.

Podľa bruselských kvót musia autá v roku 2025 oproti tým súčasným produkovať o 15 percent menej CO2. O ďalších päť rokov dokonca Komisia požaduje pokles o ďalších 37 percent. Analytici tvrdia, že je to jeden z dôvodov, prečo Európania vlani kupovali menej nových áut. Emisné testy sú totiž časovo náročné a niektoré modely áut sa tak minulý rok v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.