Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2019, 14:20

EÚ pokračuje v boji proti plastom. Navrhuje zákaz mikroplastov v rade produktov

Podľa odhadov Európskej komisie sa do životného prostredia každým rokom dostane 70 až 200 tisíc ton mikroplastu.

EÚ pokračuje v boji proti plastom. Navrhuje zákaz mikroplastov v rade produktov
Zdroj: PixaBay

Európska chemická agentúra (ECHA) dnes v rámci boja proti znečisteniu životného prostredia navrhla zakázať zámerné pridávanie mikroplastov do produktov, ako je kozmetika, detergenty a poľnohospodárske hnojivá.

Drobné časti plastov, ktoré znečisťujú vodné cesty a oceány, stále viac vyvolávajú obavy vedcov z ich vplyvu na morské ekosystémy, napísala agentúra Reuters.

O stanovisko agentúru požiadala Európska komisia (EK), návrhy ECHA sa majú stať súčasťou jej stratégie v oblasti plastov. Podľa odhadov EK sa do životného prostredia každým rokom dostane 70 až 200 tisíc ton mikroplastu.

"Cieľom návrhu ECHA je znížiť tento objem o 30 tisíc ton ročne," uviedol hovorca agentúry Matti Vainio na konferencii v Helsinkách.

Podpredseda EK zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen na konferencii uviedol, že zákaz EÚ by mohol stanoviť štandard pre priemyselné odvetvia po celom svete. "Európska únia je na svete prvá, kto v oblasti plastov zahájil komplexnú stratégiu, ktorá sa zameriava aj na zníženie mikroplastov," povedal Katainen.

ECHA predloží oficiálny návrh počas jedného roka a podľa Katainena by ho EK mohla schváliť do konca roka 2020.

Vainio varoval, že bez zákazu sa bude používanie mikroplastu prudko zvyšovať. Agentúru prekvapilo, že najväčším užívateľom mikroplastu je poľnohospodárstvo.

Široko totiž využíva technológiu zapuzdrenie poľnohospodárskych hnojív do malých plastových obalov, z ktorých sa do pôdy pomaly uvoľňujú a mikroplasty v krajine zostávajú.

Navrhovaný zákaz sa nemá týkať niektorých výrobkov, ako sú lieky a farby.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.