Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2022, 17:28

Ceny elektriny v Európe klesajú siedmy deň po sebe. Náklady sú však stále blízko k rekordným číslam

Európa zaznamenala najdlhší pokles cien elektriny od začiatku roka 2020.

Ceny elektriny v Európe klesajú siedmy deň po sebe. Náklady sú však stále blízko k rekordným číslam
Zdroj: Reuters

Dlhodobé ceny elektriny v Európe už siedmy deň po sebe klesajú, teplejšie počasie a vyššie dodávky plynu totiž prispievajú k poklesu krátkodobých cien. Je to najdlhší cenový pokles od februára 2020, uviedla dnes agentúra Bloomberg.

Cena elektriny pre Nemecko na najbližší rok, čo je referenčná hodnota pre celý kontinent, dnes popoludní na burze vykazovala pokles o 3,8 percenta na 112 eur za megawatthodinu (MWH) a v poklese ju nasledujú ceny po celom kontinente.

Náklady na elektrinu ale aj tak zostávajú blízko rekordu a cena kontraktu pre Nemecko je oproti minulému roku viac ako dvojnásobná.

Dodávky elektriny do domácností a tovární v celom regióne sú stále lacnejšie. Do Európy totiž prichádzajú vyššie dodávky skvapalneného zemného plynu pre elektrárne, zatiaľ čo veterné počasie zvyšuje produkciu z obnoviteľných zdrojov.

"Nemecké a francúzske kontrakty s dodávkou budúci mesiac majú naďalej klesajúcu tendenciu, hlavne pri plyne," uviedla analytička trhu energií v spoločnosti S&P Global Platts Sabrina Kernbichlerová.

Kernbichlerová ale tiež varuje pred možným rastom cien vo Francúzsku, kde sa budúci týždeň čaká relatívne chladnejšie počasie v porovnaní so zvyškom Európy.

Francúzsko je vysoko závislé na kúrení elektrinou, ktorú vyrába z veľkej časti z jadra. Podľa výpočtov agentúry Bloomberg je ale dostupnosť jadrovej kapacity v súčasnosti na 79 percentách, pretože 11 blokov je vo Francúzsku mimo prevádzky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.