Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2019, 08:45

Francúzsko chce integrovať Renault a Nissan. Riešia aj zmeny vo vedení spoločnosti

Francúzi chcú menovať nového šéfa Nissanu.

Francúzsko chce integrovať Renault a Nissan. Riešia aj zmeny vo vedení spoločnosti
Zdroj: Reuters

Delegácia francúzskej vlády informovala Tokio, že chce usilovať o integráciu automobiliek Renault a Nissan, s najväčšou pravdepodobnosťou do jednej holdingovej spoločnosti. Informoval o tom dnes japonský denník Nikkei.

Delegácia, v ktorej je tiež vládou menovaný riaditeľ Renaultu Martin Vial, chce podľa denníka tiež vymenovať nového predsedu správnej rady japonského Nissanu.

Bývalý predseda správnej rady Nissanu Carlos Ghosn bol v novembri zadržaný v Japonsku kvôli obvineniam, že využíval firemné peniaze pre vlastné účely a že podhodnotil osobné príjmy vo finančných výkazoch. Väzba už mu bola niekoľkokrát predĺžená. Ghosn akékoľvek pochybenia popiera.

Francúzska vláda, ktorá je najväčším akcionárom Renaultu, tento týždeň vyzvala francúzsku automobilku ku Ghosnovej výmene. Minister financií Bruno Le Maire v dnešnom rozhovore s francúzskym listom Le Journal du Dimanche (JDD) uviedol, že súčasný šéf Michelinu Jean-Dominique Senard by mohol byť pre vedenie spoločnosti Renault dobrou voľbou.

Má podľa neho dobré renomé v automobilovom priemysle a ukázal, že je schopný uspieť v čele veľkej priemyselnej spoločnosti. "Je na správnej rade, aby preskúmala predložené návrhy. Francúzsky štát, ako akcionár, bude mať svoje slovo," povedal minister.

Le Maire ďalej uviedol, že prípadné zmeny štruktúry akcií medzi Renaultom a Nissanom nie sú "na stole". Francúzsky štát vlastní v Renaulte 15 percent. Renault drží v Nissane 43,4 percenta a ten má vo francúzskej automobilke 15 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.