Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2019, 09:10

V Británii žije každý 50. Slovák. Vláda by mala povedať, ako ich chce chrániť, upozorňuje odborník

Vladimír Bilčík pripomína, že britská politická scéna je vo veľkej kríze a výsledok brexitu je otázny.

V Británii žije každý 50. Slovák. Vláda by mala povedať, ako ich chce chrániť, upozorňuje odborník
Zdroj: Reuters

Britskí občania sa referendom v roku 2016 rozhodli vystúpiť z Európskej únie (EÚ). Dohodu o vystúpení, o ktorej sa rokovalo dlhé mesiace, tento týždeň odmietol drvivou väčšinou britský parlament.

"Znamená to, že sme v bode, v ktorom sme začínali, stále nevieme, či a za akých podmienok Spojené kráľovstvo odíde, a stále nevieme, aký brexit nás čaká," povedal analytik Vladimír Bilčík v diskusnej relácii na Tablet TV.

"Potvrdzuje sa, že britská politická scéna je vo veľkej kríze a rozklade a pre čokoľvek vo vzťahu k EÚ sa akákoľvek väčšina hľadá veľmi ťažko," dodáva analytik.

Čaká nás rozvod

Až doposiaľ diskusia medzi Veľkou Britániou a EÚ nevyústila do jasnej odpovede na otázku, čo vlastne Briti chcú, myslí si Bilčík a dodáva, že to vytvára veľmi konkrétne dôsledky aj pre Slovensko.

Scenáre vývoja, ktoré zhrnul aj predseda Európskej rady Donald Tusk, sú v zásade tri: brexit na základe nejakej dohody, žiaden brexit a  brexit bez pravidiel, teda tvrdý brexit, vysvetľuje Bilčík.

"S Britmi máme manželstvo od roku 1973 (vstup Veľkej Británie do Európskych spoločenstiev - pozn. red.) a to manželstvo sa ide ukončiť rozvodom 29. marca a my vôbec netušíme, na základe akých pravidiel po ukončení toho manželstva budeme fungovať," myslí si Bilčík, zároveň však dodáva, že dohoda, ktorú v britskom parlamente odmietli, "je stále na stole, stále sa dá o nej opäť hlasovať a rokovať, ale Briti musia prísť s jasným posolstvom".

"Približne každý 50. Slovák žije vo Veľkej Británii," upozorňuje Bilčík. "Títo ľudia chcú mať istotu v tom, že vedia, aké bude ich postavenie po 29. marci, aké budú ich práva, ekonomické postavenie," dodáva a upozorňuje, že pokiaľ dohoda o brexite neexistuje a nie je právne záväzná, nedá sa spoliehať len na politické vyhlásenia britskej premiérky Theresy Mayovej.

Vláda musí vyslať signál 

"Potrebujeme vyslať jasný signál vo vzťahu k našim občanom, ako ich ochránime," myslí si analytik a dodáva, že tieto otázky treba riešiť na bilaterálnej úrovni.

V pondelok (21. 1.) zasadá v Bratislave medzirezortná skupina pre brexit. "Vláda by mala jasne komunikovať, aká je naša stratégia, ako sme pripravení a akým spôsobom dokážeme pomôcť našim ľuďom, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve, ako aj všetkým, ktorí tam budú po 29. marci cestovať," dodáva Bilčík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.