Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2019, 17:22

Netflix vo veľkom míňa. Za úspešné hity zaplatil miliardy

Odborníci však varujú, že takýto postup nie je dlhodobo udržateľný.

Netflix vo veľkom míňa. Za úspešné hity zaplatil miliardy
Zdroj: Reuters

Netflix je najpopulárnejšou streamovacou službou na svete. Za svoj úspech však platí. A nie málo. V roku 2018 zaplatil za svoje originálne hity ako Bird Box, či House of Cards tri miliardy dolárov. Na svojom webe o tom informuje CNN Business.

"Cash flow" spoločnosti v poslednom kvartáli roku 2018 dosiahol negatívny výsledok vo výške 1,3 miliardy dolárov, čo je viac ako dvojnásobok oproti minulému roku. 

Netflix má podobné plány aj na nadchádzajúci rok, kedy plánuje minúť ďalšie tri miliardy. Cieľom spoločnosti je zisk ďalších predplatiteľov. 

Odborníci však varujú, že takýto postup nie je dlhodobo udržateľný. "Strategicky, Netfilx robí všetko správne. Dostali sa však nad hranicu finančného risku, ktorý môže znepokojiť mnoho ľudí," povedal pre CNN Business Neil Begley, viceprezident spoločnosti Moody's. 

Uvedomuje si to aj samotný Netflix. Plány spoločnosti hovoria o tom, že negatívny cash flow sa bude z roka na rok zlepšovať. Súhlasí s tým aj agentúra Moody's. Begley očakáva, že cash flow Netfilixu sa prelomí približne v roku 2023.

V celkových číslach sa však spoločnosti darí už dnes. V uplynulom kvartáli získala po celom svete 8,84 milióna nových predplatiteľov. Nepodarilo sa jej však splniť svoj vlastný odhad, ktorým bolo 9,40 milióna nových predplatiteľov. V USA jej pribudlo v posledných troch mesiacoch roka 1,53 milióna divákov a v zahraničí 7,31 milióna, namiesto predpokladaných 7,60 milióna.

Netflix tak mal na konci minulého roka po celom svete 139,26 milióna klientov. V 1. štvrťroku tohto roka si dal za cieľ získať 8,60 milióna nových predplatiteľov, z toho 1,60 milióna v USA a 7,30 milióna vo svete.

Čo sa týka hospodárskych výsledkov, zisk on-line videoslužby za tri mesiace do konca decembra 2018 klesol na 134 miliónov USD (117,58 milióna eur), čo predstavuje 30 centov na akciu, zo 186 miliónov USD alebo 41 centov/akciu v rovnakom období predvlani. Analytici však očakávali ešte nižší zisk, v priemere 24 centov na akciu.

Tržby americkej firmy pritom v poslednom kvartáli vlani vzrástli na 4,19 miliardy USD z 3,19 miliardy USD rok predtým, čo sa zhoduje s odhadom Wall Street.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.