Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 00:00

Módna startupová hviezda Zoot bojuje o svoje prežitie

Známy internetový obchod s módou sa dostal do finančných problémov. Zachrániť sa ho snaží investičný fond.

Módna startupová hviezda Zoot bojuje o svoje prežitie

Ešte v roku 2017 ho Financial Times zaradil medzi najrýchlejšie rastúce firmy v Európe. V tisícke spoločností, ktoré magazín zaradil do rebríčka, si vyslúžil 43. miesto. Česká módna internetová ikona Zoot, ktorá má aj svoju slovenskú dcéru, sa odvtedy dostala do vážnych finančných problémov.

Známy e-shop nebol schopný splácať niektoré zo svojich úverov. Ukazuje to aj správa firmy pre Českú národnú banku. Zoot má teraz z finančných problémov dostať fond Natland Finance, ktorý od internetového obchodu odkúpil pohľadávky v hodnote zhruba 5,9 milióna eur. „So skupinou Natland sme postupne dospeli k dohode o budúcom vývoji a riešení záväzkov z minulosti," potvrdil pre médiá Ladislav Trpák, zakladateľ a riaditeľ Zootu. Investičný fond sa zároveň snaží na trhu získať aj ďalšie pohľadávky obchodu. Za príčinu svojich najväčších problémov označil Zoot minuloročný výpadok predaja jarného tovaru, čo spôsobilo prepad tržieb.

Na Slovensku má dnes spoločnosť 11 výdajní tovaru. Aké sú plány firmy na našom trhu, Zoot zatiaľ nekomunikuje. „Oficiálne vyjadrenie poskytneme počas nadchádzajúceho týždňa,“ povedala pre HN hovorkyňa spoločnosti Andrea Burgerová. Napríklad v Rumunsku, kde e-shop takisto pôsobí, svoje výdajne minulý rok zavrel.


Okrem toho, že firma má úvery od komerčných bánk, peniaze si napožičiavala aj iným spôsobom: vydala firemné dlhopisy. „Zo Zootu môže byť celkom veľká aféra, keďže značnú časť svojho rozvoja financovala spoločnosť emisiou podriadených dlhopisov bežným investorom a dlhuje im 9,8 milióna eur a tiež úroky,“ myslí si analytik Finlord Boris Tomčiak.

Dlhopisy majú pritom splatnosť do roku 2021. Podľa analytika tiež to, že Zoot spolu s Natlandomu už pripravujú reštrukturalizáciu spoločnosti, znamená, že dlhopisoví investori môžu prísť o podstatnú časť svojej investície.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.