Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 14:50

Svetová ekonomika bude rásť pomalšie, ako sa očakávalo. Predpovedá to MMF

V októbri pritom MMF predpovedal, že tempo rastu tento rok zostane na minuloročnej úrovni.

Svetová ekonomika bude rásť pomalšie, ako sa očakávalo. Predpovedá to MMF
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) dnes zhoršil výhľad svetovej ekonomiky, a to okrem iného kvôli slabšiemu rastu v eurozóne. Globálny hospodársky rast tento rok podľa novej prognózy fondu spomalí na 3,5 percenta z vlaňajších 3,7 percenta. V októbri pritom MMF predpovedal, že tempo rastu tento rok zostane na minuloročnej úrovni. Odhad rastu svetovej ekonomiky pre budúci rok fond znížil o 0,1 percentuálneho bodu na 3,6 percenta.

Za zhoršením výhľadu podľa MMF stojí mimo iného spomaľovanie rastu v druhej polovici minulého roka, ktoré bolo zrejmé napríklad v Nemecku a Taliansku, zhoršujúca sa nálada na finančných trhoch a hospodársky útlm v Turecku. "Slabosť v druhej polovici roka 2018 sa prenesie do ďalších štvrťroku," uviedol MMF v dnešnej správe.

Za kľúčové riziko pre vyhliadky svetovej ekonomiky považuje fond hrozbu eskalácie obchodných sporov. MMF tiež poukázal na stúpajúce úrokové sadzby a varoval, že situáciu by mohol skomplikovať prípadný odchod Británie z Európskej únie bez dohody alebo prekvapivo prudké spomalenie rastu čínskej ekonomiky.

Fond dnes znížil odhad tohtoročného rastu ekonomiky eurozóny na 1,6 percenta z predtým predpokladaných 1,9 percenta. V budúcom roku v eurozóne naďalej počíta s rastom v rozsahu 1,7 percenta. Vlani ekonomika eurozóny podľa fondu vzrástla o 1,8 percenta.

MMF zhoršil odhady tohtoročného rastu pre Nemecko, Francúzsko aj Taliansko, teda pre tri najväčšie ekonomiky eurozóny. Nemecký rast teraz odhaduje len na 1,3 percenta namiesto predtým predpokladaných 1,9 percenta. V budúcom roku očakáva oživenie rastu najväčšej európskej ekonomiky na 1,6 percenta.

Výhľad pre Spojené štáty, ktoré sú najväčšou ekonomikou na svete, ponechal MMF bezo zmeny. V tomto roku by tak mal rast americkej ekonomiky činiť 2,5 percenta a budúci rok 1,8 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.