Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 00:00

Čínska ekonomika stráca dych, Slovensko ovplyvní len mierne

Čínske hospodárstvo narástlo za uplynulý rok o 6,6 percenta, čo je najmenej za posledných 28 rokov.

Čínska ekonomika stráca dych, Slovensko ovplyvní len mierne
Zdroj: Reuters

Z Ďalekého východu prišla ďalšia správa, ktorá potvrdzuje postupné ochladzovanie rastu svetového hospodárstva. Čína, najväčšia ekonomika sveta, vykázala za vlaňajšok najslabšie čísla rastu HDP od roku 1990. Tamojšie hospodárstvo vzrástlo o 6,6 percenta, kým v roku 2017 ešte rástlo 6,8-percentným tempom..

Spomalenie Číny môžu v obmedzenej miere pocítiť aj slovenskí exportéri, aj keď na tamojší trh smeruje len 1,7 percenta nášho vývozu. Do najľudnatejšej krajiny vyvážame najmä automobily, ale tiež elektrické a optické prístroje, nábytok, plasty, hračky či športové potreby a v poslednom čase aj potravinárske produkty – najmä víno. Podľa Štatistického úradu SR sme do Číny vyviezli počas prvých desiatich mesiacov minulého roka tovar v hodnote 1,1 miliardy eur a doviezli produkty za 3,7 miliardy eur. Schodok obchodnej bilancie tak dosiahol 2,6 miliardy. „Je to spôsobené aj tým, že časť produktov vyrobených u nás nie je evidovaných ako výrobky s p

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.