Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 19:30

Mayovej plán B je pre mnohých sklamaním. Je Británia bližšie k tvrdému brexitu?

  • V HNtelevízii sme sa o brexite rozprávali s riaditeľkou Odboru všeobecných záležitostí a vzťahov s inštitúciami EÚ MZV Máriou Malovou.
  • Čo je kľúčové vo Veľkej Británii, aby vláda a parlament dospeli ku konsenzu?
  • Čo obsahuje plán B britskej premiérky Theresy Mayovej?
  • Najhorší možný scenár je tvrdý brexit, čo to znamená pre Slovensko?

Vždy veríme, že ostávajúci čas využijeme na nájdenie spoločnej reči, hovorí v rozhovore pre HNtelevíziu riaditeľka Odboru všeobecných záležitostí a vzťahov s inštitúciami EÚ Ministerstva zahraničných vecí Mária Malová.

Dodáva, že najželanejším scenárom je riadený brexit, pretože poskytuje istoty pre občanov a podnikateľský sektor. 

Malová ďalej približuje hlavné elementy plánu B britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorý bol podľa mnohých komentátorov sklamaním.

Hlavnými bodmi plánu B je, že vláda chce zrušiť poplatky za registráciu občanov, odmietnutie úvahy o druhom referende a predĺžení článku 50, získanie ďalších garancií, otvorenie diskusie o budúcich vzťahoch s EÚ a zachovanie vysokých štandardov v oblasti ekológie a sociálnych práv.     

Pozícia Veľkej Británie je odchod z colnej únie, vnútorného trhu a Európskeho spoločenstva, približuje Malová. "Británia si chce vo vlastnej réžii viesť obchodnú politiku a nechcú ostať v spoločnom trhu, lebo im vadí voľný pohyb osôb," dodáva.     

Malová za najhorší možný scenár považuje tvrdý brexit, ktorý si neželá nikto. Prezradila, že slovenská vláda pripravuje legislatívne zmeny a opatrenia, ktoré majú pripraviť Slovensko na neriadený brexit.

Viac sa dozviete vo  videu.  

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.