Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 17:13

Macronov minister varoval pred možným kolapsom kapitalizmu. Musí sa úplne premeniť, tvrdí

Vlády by podľa francúzskeho ministra financií mali venovať veľkú pozornosť výstražnému signálu od tých, ktorí neprofitujú z globalizácie.

Macronov minister varoval pred možným kolapsom kapitalizmu. Musí sa úplne premeniť, tvrdí
Zdroj: Reuters

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire dnes varoval pred možným kolapsom kapitalizmu v prípade, že sa bude ďalej prehlbovať ekonomická nerovnosť vo svete. Zároveň vyzval skupinu popredných vyspelých krajín G7, aby zvážila stanovenie jednotnej minimálnej dane z firemných ziskov a riešila silu obrovských nadnárodných spoločností.

"Kapitalizmus sa musí úplne premeniť, inak neprežije nárast nerovností po celom svete," uviedol Le Maire v prejave k začiatku francúzskeho prezidentovania v skupine G7.

"Nemôžeme stále platiť za ďalší rast čím ďalej väčšími nerovnosťami," dodal.

Vlády by teraz podľa francúzskeho ministra mali venovať veľkú pozornosť "výstražnému signálu vyslanému tými, ktorí hovoria, že neprofitujú z globalizácie".

Ekonomická nerovnosť je podľa agentúry Reuters považovaná za hlavný dôvod vzostupu populistických politických strán v bohatých krajinách a prispela k vzniku protestného hnutia takzvaných žltých viest vo Francúzsku.

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona sa po zrušení solidárnej dane z bohatstva stal terčom obvinenia, že je "prezidentom bohatých".

Mimovládna organizácia Oxfam v pondelok vo svojej správe o nerovnosti uviedla, že prehlbujúca sa priepasť medzi chudobnými a bohatými a podfinancované verejné služby posilňujú hnev verejnosti a môžu za nárast nacionalizmu.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.