Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2019, 14:59

Európska centrálna banka nechala menovú politiku bez zmeny. Úrokové sadzby nerástli už viac ako desať rokov

Investori predpokladajú, že úrokové sadzby budú zvýšené v polovici roka 2020.

Európska centrálna banka nechala menovú politiku bez zmeny. Úrokové sadzby nerástli už viac ako desať rokov
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Európska centrálna banka (ECB) dnes podľa očakávania nechala menovú politiku bez zmeny. Nevylúčila ale možnosť zvýšenia úrokových sadzieb neskôr v tomto roku, hoci ekonomika eurozóny zažíva najväčšie spomalenie za pol desaťročie.

Po ukončení programu nákupu dlhopisov v hodnote 2,6 bilióna eur pred iba pár týždňami ECB stále predpokladá, že sa bude držať svojej politiky a úrokové sadzby ešte počas leta ponechá na rekordných minimách.

Je ale možné, že vzhľadom na výrazné spomalenie hospodárskeho rastu bude normalizácia politiky ECB odložená a že jej ďalším krokom môže byť aj zníženie a nie sprísnenie politiky, píše agentúra Reuters.

Ekonomiky Nemecka, Francúzska a Talianska, ktoré sú v eurozóne najväčšie, vo štvrtom štvrťroku 2018 sotva vzrástli, a podľa dnešných údajov bol rast podnikateľskej aktivity v regióne na začiatku tohto roka najpomalší od roku 2013.

Problém podľa Reuters tkvie v tom, že šéf ECB Mario Draghi má po ruke len málo munície a môže nanajvýš poukazovať na riziká a nebezpečenstvo, že sa ekonomika ďalej spomalí.

Investori predpokladajú, že úrokové sadzby, ktoré nerástli už viac ako desať rokov, budú zvýšené v polovici roka 2020, zatiaľ čo ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, čakajú prvý rast v tomto poslednom štvrťroku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.