Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2019, 07:17

Trumpova snaha získať múr pokračuje. Zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu

Výnimočný stav by Trumpovi uvoľnil sedem miliárd dolárov.

Trumpova snaha získať múr pokračuje. Zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu
Zdroj: Reuters

Biely dom pripravuje ako alternatívne riešenie rozpočtovej krízy vyhlásenie, v ktorom prezident Donald Trump vyhlási výnimočný stav pozdĺž južnej hranice USA, informoval dnes spravodajský server CNN.

Výnimočný stav by Trumpovi umožnil uvoľniť cez sedem miliárd dolárov na stavbu múru na hranici s Mexikom. Tento postup by bol zrejme napadnutý na súde.

Časť amerických federálnych úradov je od 22. decembra bez peňazí, pretože Trump sa s Kongresom sporí o financie na vybudovanie múru, ktoré demokrati odmietajú uvoľniť. Vo štvrtok americký Senát v dvojitom hlasovaní zamietol návrhy demokratov a republikánov, ako vládnu rozpočtovú krízu ukončiť.

Trump v Bielom dome novinárom povedal, že pre financovanie múry má "iné alternatívy". Narážal tým podľa agentúry AP zrejme na vyhlásenie výnimočného stavu, po ktorom by na stavbu múru použil peniaze z federálneho rozpočtu, a obišiel tak Kongres.

Administratíva by mohla získať 681 miliónov dolárov od ministerstva financií z fondu zabaveného majetku, 3,6 miliardy dolárov určených na vojenské stavby, tri miliardy dolárov od Pentagonu z fondu vyčleneného na stavebné práce a 200 miliónov dolárov z fondov ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.

Ak prezident Trump výnimočný stav vyhlási, bude tento krok zrejme napadnutý na súde a v Kongrese sa proti ozvú demokrati. Kritici tvrdia, že prezident nemôže výnimočný stav využiť na to, aby na stavbu múru uvoľnil peniaze daňových poplatníkov. So súdnou dohrou podľa CNN počítajú aj Trumpovi poradcovia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.