Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 00:00

Oceliarom pomohli clá i štedré dotácie

V roku 2018 vyprodukoval svet 1,8 miliardy ton ocele, čo je o takmer päť percent viac ako v roku 2017.

Oceliarom pomohli clá i štedré dotácie
Zdroj: Reuters

Oceľ si vlani prešla viacerými skúškami odolnosti. Najprv to boli clá v podaní Bruselu a Washingtonu voči Pekingu, neskôr obchodné napätie po celom svete. Skúšky však zvládla, jej produkcia dokonca oproti roku 2017 vyskočila o 4,6 percenta. Dôvodom boli práve uvalené clá, ktoré zlepšili konkurencieschopnosť amerických producentov ocele, čo ich následne inšpirovalo k vyššej produkcii o 6,2 percenta. Ďalším dôvodom bola vládou dotovaná čínska oceľ, ktorej produkcia narástla o 6,6 percenta. Horšie čísla však prišli z Európskej únie, našej oceli sa vlani dostalo na trh 168 miliónov ton, čo je o 0,3 percentuálneho bodu menej. Platí však, že v Európe je dopyt po oceli menší, preto analytikov tento pokles neprekvapil.

U. S. Steel v pluse
Spoločnosť U. S. Steel, najväčší zamestnávateľ na východe Slovenska, však ostáva pokojný. Košická oceliareň a jej materská spoločnosť v Pittsburghu budú mať celkové čísla za rok 2018 k dispozícii až na konci januára, čísla z predposledného kvartálu roka však ukazujú, že by mohli dopadnúť pozitívne. Čistý zisk za 3. štvrťrok 2018 po úprave predstavoval 321 miliónov dolárov, za rovnaké obdobie roka 2017 to bolo 161 miliónov. „Počas dlhšej doby sme zaznamenali nižšie objednávky od zákazníkov v dôsledku padajúcich spotových a indexových cien. Napriek tomu však očakávame, že pokračujúci silný dopyt po oceli podporí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.