Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 15:00

Ryanair kúpil od Nikiho Laudu rakúske aerolinky. Predstavil ambiózne plány

  • Letecký dopravca Ryanair odkúpil spoločnosť bývalého pilota formuly F1 Nikiho Laudu.
  • Írska aerolínia sa tak stala stopercentným vlastníkom Laudamotion, ktorá zabezpečuje lety z Rakúska, Nemecka a Švajčiarska do prímorských destinácii.
Ryanair kúpil od Nikiho Laudu rakúske aerolinky. Predstavil ambiózne plány
Zdroj: TASR

Nízkonákladový dopravca, ktorý lieta aj z bratislavského letiska, oznámil kúpu rakúskej spoločnosti Laudamotion. Ryanair sa tak stal stopercentným vlastníkom aerolínie, dovtedy vlastnil 75 percent podielu. Spoločnosť Niki bola dcérou zbankrotovanej firmy Air Berlin. Zakladateľ spoločnosti Niki, bývalý pretekár Formuly 1 Niki Lauda, ju však od Air Berlin spätne odkúpil.

Okrem obchodu spoločnosti oznámili aj väčšiu aktivitu rakúskych aerolínií. Ich ambíciou je prepraviť štyri milióny ľudí, ak sa im cieľ podarí splniť, v roku 2020 by chceli prepraviť 6 miliónov cestujúcich. Kupovať budú aj štyri nové lietadlá.

Expanzia na trh nemecky hovoriacich krajín

Laudamotion prepravuje cestujúcich z Rakúska, Nemecka a Švajčiarska do destinácií pri Stredozemnom mori a na Kanárske ostrovy.

"V súčasnosti rokujeme o nových trasách na viac ako 50 letiskách," vyjadril sa generálny riaditeľ Laudamotion Andreas Gruber.

Šéf írskeho Ryanairu Michael O'Leary považuje investíciu za ideálny spôsob, ako expandovať na trh nemecky hovoriacich krajín. Zástupcovia spoločností však odmietli prezradiť, akú sumu Ryanair zaplatil.

Bývalý pilot, ktorý rakúsku leteckú spoločnosť založil, ostane členom predstavenstva. Podľa O'Learyho chcú využiť jeho „skvelé skúsenosti v leteckom priemysle“.

Laudamotion kupovali postupne

Európska komisia v júli minulého roka bez dodatočných podmienok schválila prevzatie Laudamotion Ryanairom. Komisia podľa vlastného vyhlásenia dospela k záveru, že transakcia neohrozí konkurenčné prostredie na spoločnom európskom trhu.

Írska nízkonákladovka ešte v marci prebrala 24,9-percentný podiel v Laudamotion, ktorý je nástupcom firmy Niki.

Ryanair v tom čase oznámil, že svoj podiel v Laudamotion plánuje „čo najskôr“ zvýšiť na 75 percent, to sa nakoniec po súhlase Európskej komisie stalo minulé leto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.