Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2019, 00:00

Huawei rozbíja obchodné prímerie

Spojené štáty formálne obvinili spoločnosť Huawei a tiež jej riaditeľku Meng Wan-čou z podvodu a ďalších trestných činov.

Huawei rozbíja obchodné prímerie
Zdroj: Reuters

Blížiace sa rokovanie o možnom konci obchodného napätia medzi USA a Čínou, ktoré sa uskutoční vo Washingtone, dostalo vážnu trhlinu. Americká FBI formálne obvinila čínsku spoločnosť Huawei a jej riaditeľku Meng Wan-čou z krádeže a ďalších trestných činov.

Podľa riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie Christophera Wraya, ktorého citovala agentúra Reuters, sa technologická firma „systematicky snažila kradnúť cenné obchodné tajomstvá americkej spoločnosti T-Mobile US“. Išlo o robotické testovanie telefónov, ktoré ľudia poznajú ako Tappy. Firma je zároveň obvinená z porušovania sankcií, ktoré Biely dom uvalil na Teherán. Podľa amerických žalobcov používala spoločnosť Huawei na predaj v Iráne svoju hongkonskú dcérsku firmu Skycom, pričom samotná Wan-čou, ktorú prezývajú Sabrina, americké banky zavádzala v tom, že ide o dva nezávislé podniky. Washington pritom môžu Huawei potrestať úplným zákazom pôsobenia na americkom trhu.

Pár hodín pred začiatkom
Rozhodnutie, ktoré prišlo len tesne pred rozhodujúcim rokovaním, označilo čínske ministerstvo zahraničn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.