Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 00:00

Eurozóna stojí iba na jednej nohe

Európska komisia by mala tvrdšie vyžadovať plnenie pravidiel o dlhu a deficite. Ak nie, spoločná mena bude ohrozená.

Eurozóna stojí iba na jednej nohe
Zdroj: Pavol Funtál

Krajiny s obrovským dlhom, spomaľovanie rastu v Nemecku či neposlušnosť a nevôľa spolupracovať zo strany Talianska. To je iba niekoľko vecí, ktoré ohrozujú európsku menovú úniu a ukazujú, že aj keď sa euro stalo dôležitou medzinárodnou menou, jeho úspech stále nie je zaručený. Ako totiž na otváracom HNClube o 10 rokoch eura upozornil guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, spoločná mena bola od začiatku predovšetkým politickým projektom. A to spôsobilo, že dodnes stojí na jednej nohe.


Ako totiž spresnil, rozhodnutie o vzniku menovej únie „nebolo ekonomické, nepredchádzali mu dostatočné ekonomické analýzy a nevzniklo ako komplexný projekt“. Pripustil to aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko, ktorý Národnej banke šéfoval v čase, keď sme prijímali euro. To, že príprava na euro ako také nebola dokonalá, sa naplno ukázalo, keď v roku 2008 prišla kríza. Autori projektu totiž akoby ani nepočítali s tým, že by niekedy nejaká kríza mohla prísť, a neexistovali mechanizmy, ktoré by ju pomohli zvládnuť, prípadne jej predísť.

Prepad ekonomiky v roku 2008 ukázal, že kým menová politika je v rámci eurozóny centralizovaná a má ju pevne v rukách Európska centrálna banka, hospodárskej politike výrazne chýba koordinácia a spoločné pravidlá. V roku 2012 takmer všetky členské krajiny uzatvorili Zmluvu o stabilite, koordinácii a správe v hospodárskej a menovej únii, lepšie známu ako fiškálny pakt, ktorý mal riešiť práve tento nedostatok – teda pomyselná druhá noha.


Krajiny sa podpisom zaviazali udržiavať deficit na minime a dlh pod 60 percentami. Ak by bola táto hodnota prekročená, nastúpili by postihy. Šramko s Makúchom sa však zhodli, že pravidlá síce existujú, no problémom je ich dodržiavanie. Dlh štyroch krajín totiž prevyšuje sto percent národného HDP a ďalšie tri krajiny majú nad 90 percent.


Dobrým príkladom slabosti pravidiel je Taliansko. „Je pre mňa nepochopiteľné, že krajina, ktorá je úplne na hranici dôveryhodnosti z hľadiska investorov, ktorá je na hranici s dlhom, príde s absolútne populistickými garantovaným príjmami a antipenzijnou reformou a Európska komisia im nie je schopná povedať stop, lebo vy ohrozujete kompletne všetko,“ skonštatoval Šramko.


Na to, aby eurozóna mohla po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.