Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 00:00

Eurozóna stojí iba na jednej nohe

Európska komisia by mala tvrdšie vyžadovať plnenie pravidiel o dlhu a deficite. Ak nie, spoločná mena bude ohrozená.

Eurozóna stojí iba na jednej nohe
Zdroj: Pavol Funtál

Krajiny s obrovským dlhom, spomaľovanie rastu v Nemecku či neposlušnosť a nevôľa spolupracovať zo strany Talianska. To je iba niekoľko vecí, ktoré ohrozujú európsku menovú úniu a ukazujú, že aj keď sa euro stalo dôležitou medzinárodnou menou, jeho úspech stále nie je zaručený. Ako totiž na otváracom HNClube o 10 rokoch eura upozornil guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, spoločná mena bola od začiatku predovšetkým politickým projektom. A to spôsobilo, že dodnes stojí na jednej nohe.


Ako totiž spresnil, rozhodnutie o vzniku menovej únie „nebolo ekonomické, nepredchádzali mu dostatočné ekonomické analýzy a nevzniklo ako komplexný projekt“. Pripustil to aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko, ktorý Národnej banke šéfoval v čase, keď sme prijímali euro. To, že príprava na euro ako také nebola dokonalá, sa naplno ukázalo, keď v roku 2008 prišla kríza. Autori projektu totiž akoby ani nepočítali s tým, že by niekedy nejaká kríza mohla prísť, a neexistovali mechanizmy, ktoré by ju pomohli zvládnuť, prípadne jej predísť.

Prepad ekonomiky v roku 2008 ukázal, že kým menová politika je v rámci eurozóny centralizovaná a má ju pevne v rukách Európska centrálna banka, hospodárskej politike výrazne chýba koordinácia a spoločné pravidlá. V roku 2012 takmer všetky členské krajiny uzatvorili Zmluvu o stabilite

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.