Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 11:58

Eurozóna sa v poslednej dobe potýka s viacerými negatívnymi dôsledkami. Tempo rastu ekonomiky vlani spomalilo

Tempo medzikvartálneho rastu tak v súlade s očakávaním analytikov v ankete agentúry Reuters zostalo rovnaké ako v treťom kvartáli, teda na najslabšej úrovni za štyri roky.

Eurozóna sa v poslednej dobe potýka s viacerými negatívnymi dôsledkami. Tempo rastu ekonomiky vlani spomalilo
Zdroj: Reuters

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny v minulom roku spomalilo na 1,8 percenta z predvlaňajších 2,3 percenta. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil štatistický úrad Eurostat.

Vo štvrtom štvrťroku sa HDP oproti predchádzajúcim trom mesiacom zvýšil o 0,2 percenta. Tempo medzikvartálneho rastu tak v súlade s očakávaním analytikov v ankete agentúry Reuters zostalo rovnaké ako v treťom kvartáli, teda na najslabšej úrovni za štyri roky.

Eurozóna sa v poslednej dobe potýka s negatívnymi dôsledkami slabnúceho rastu globálnej ekonomiky, sporov v medzinárodných obchodných vzťahoch a neistoty okolo pripravovaného odchodu Británie z Európskej únie.

Medzinárodný menový fond (MMF) začiatkom minulého týždňa znížil odhad tohtoročného rastu ekonomiky eurozóny na 1,6 percenta z predtým predpokladaných 1,9 percenta. Na budúci rok v eurozóne naďalej počíta s rastom o 1,7 percenta.

V celej Európskej únii sa vlani HDP podľa údajov Eurostatu zvýšil o 1,9 percenta. Vo štvrtom štvrťroku hospodársky rast v EÚ zostal na 0,3 percenta, čo je na rovnakej úrovni ako v treťom kvartáli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.