Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 12:09

Negatívny scenár sa naplnil. Talianska ekonomika skĺzla do recesie

Taliansko je jediným štátom Európskej únie, ktorý spadol do recesie.

Negatívny scenár sa naplnil. Talianska ekonomika skĺzla do recesie
Zdroj: Reuters

Talianska ekonomika vykázala vo štvrtom štvrťroku pokles o 0,2 percenta v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi. Oznámil to dnes taliansky štatistický úrad ISTAT.

Hrubý domáci produkt (HDP) sa znížil už druhý kvartál za sebou, takže tretia najväčšia ekonomika eurozóny sa ocitla v recesii. V treťom štvrťroku klesol HDP Talianska oproti predchádzajúcemu kvartálu o 0,1 percenta.

S analytikom sme sa koncom minulého roka rozprávali o situácii v Taliansku:

Zlá správa pre taliansku vládu

Medziročne sa výkon talianskej ekonomiky ale ešte zvýšil, a to o 0,1 percenta. Prepad bol vo štvrtom štvrťroku však prudší, než sa očakávalo. Analytici v ankete agentúry Reuters odhadovali pokles o 0,1 percenta v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom a medziročný rast o 0,3 percenta.

Štatistika je zlou správou pre taliansku vládu, ktorá prevzala vedenie krajiny v júni minulého roka. Hospodárstvo spomaľovalo od začiatku roka 2017 a v poslednej dobe je zasiahlo aj spomalenie rastu ekonomiky najdôležitejších obchodných partnerov Talianska, čo je Čína a Nemecko.

Spor Talianska s EÚ

Kritici tvrdia, že kabinet situáciu ešte ďalej zhoršil spormi s Európskou úniou o daňovú politiku, ktoré oslabili dôveru trhov, zvýšili krajine náklady na pôžičky, a poškodili tak ekonomiku.

Za celý minulý rok talianska ekonomika vzrástla o jedno percento. O rok skôr predstavoval jej rast 1,6 percenta.

Premiér Conte to očakával

Taliansko zápasilo s veľkými hospodárskymi problémami už po nástupe svetovej finančnej krízy v roku 2008. Momentálne je však jediným štátom Európskej únie, ktorý spadol do recesie.

​Na takýto vývoj upozorňoval tento týždeň aj taliansky premiér Giuseppe Conte. Ako povedal v stredu  na stretnutí s podnikateľmi v Miláne, očakáva negatívne údaje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.