Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 17:48

OPEC výrazne znížil svoje dodávky na trhy, najstrmšie za dva roky

Kartel stlačil svoju produkciu viac, ako sa čakalo.

OPEC výrazne znížil svoje dodávky na trhy, najstrmšie za dva roky
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v januári výrazne znížila svoje dodávky na trhy, najstrmšie za dva roky.

Najväčší exportér z kartelu, Saudská Arábia, síce zredukoval svojej dodávky menej, ako sa zaviazal v rámci dohody o utlmení ťažby, ale aj ďalší členovia - Irán, Líbya a Venezuela nedobrovoľne obmedzili svoje dodávky, takže celkovo kartel stlačil svoju produkciu viac, ako sa čakalo.

Podľa predbežných údajov, ropný kartel dodal tento mesiac na trh 30,98 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. To bolo o 890 000 barelov denne menej ako v decembri a najväčší medzimesačný pokles od januára 2017.

Členovia OPEC a ich spojenci na čele s Ruskom sa vlani dohodli na znížení produkcie od 1. januára 2019 o 1,2 milióna barelov denne, aby zabránili vytváraniu veľkých skladových zásob komodity.

Podiel OPEC na tejto redukcii ťažby je 800 000 barelov/deň, a týka sa všetkých členov okrem Iránu, Líbye a Venezuely.

V januári splnili ostatní členovia OPEC dohodu o obmedzení ponuky ropy na 70 percent, ale pokles ťažby v Iráne, ktorý čelí sankciám, a tiež v Líbyi a Venezuele viedol nakoniec k tomu, že ropný kartel dodal na trhy až o 890 000 barelov/deň menej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.