Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2019, 00:00

Poľské úrady sa snažia problém s mäsom zľahčovať, hovorí pre HN spoluautor reportáže z bitúnka Jasienica

„Samozrejme, že nie.“ Tak v rozhovore pre HN odpovedal Tomasz Patora, reportér televízie TVN24, na otázku, či pokladá poľské mäso za bezpečné. Patora je spoluautor reportáže o usmrcovaní chorých kráv na bitúnku Jasienica.

Poľské úrady sa snažia problém s mäsom zľahčovať, hovorí pre HN spoluautor reportáže z bitúnka Jasienica
Zdroj: TVN24.PL

Poľský minister poľnohospodárstva včera povedal, že prípad usmrcovania chorého dobytka na bitúnku Jasienica Mazowiecka bol „náhodný incident“. Riadkové inzeráty v lokálnych poľských periodikách a tiež zistenia redaktorov, ktorí sa vydávali za záujemcov o predaj chorého dobytka, potvrdili, že bitúnok, ktorý ste odhalili v reportáži, nie je ani zďaleka jediný, ktorý pracuje s chorým mäsom. Ako je možné, že poľské úrady takéto dianie možno mesiace, možno roky prehliadali?

Úrady, samozrejme, o týchto praktikách vedeli už dlho. Pred šiestimi rokmi sa dokonca na Štátnej veterinárnej inšpekcii realizoval tajný program Nulová tolerancia. Zahŕňal celý balík opatrení, ktoré tieto praktiky mali zastaviť. Avšak ministri poľnohospodárstva jeho implementáciu stopli. Bolo ľahšie zamiesť kauzy pod koberec a v prípade odhalenia jednotlivých prípadov hovoriť o „náhodnom výskyte“.

Ako dlho sa to mohlo diať?

Ťažko povedať. Indíciou môže byť fakt, že farmári, ktorí boli svedkami v prípade z farmy Biala Rawska – čo bol analogický prípad k tomu, aký sme odhalili teraz – už vtedy vypovedali, že „ležiaky“ vykupujú bitúnky najmenej šesť či sedem rokov. Tá kauza sa udiala pred šiestimi rokmi, dokopy teda ide o najmenej 12 až 13 rokov.

Ide podľa vás o systematické zlyhanie štátnej kontroly, respektíve štátnych orgánov v Poľsku? 

Dokonca si my

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.