Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 00:00

Českých kamionistov ubúda. Stáva sa z nich ohrozený druh

Za volantmi kamiónov na českých diaľniciach sedia čoraz častejšie šoféri z východu.

Českých kamionistov ubúda. Stáva sa z nich ohrozený druh
Zdroj: Dreamstime

České kamiónové spoločnosti začínajú prehrávať s konkurenciou v najprestížnejšej disciplíne. Tou je diaľková medzinárodná preprava. Každý rok odvezú českí šoféri o tisíce ton tovaru menej a ich miesta v medzinárodnej preprave čoraz viac preberajú šoféri z Poľska, Rumunska, Bulharska alebo z Litvy.

Podľa štatistík ministerstva dopravy boli zlomovým bodom pre domáce spoločnosti roky 2015 a 2016. Vtedy sa prúd tovaru prepravovaného na korbách v Česku registrovaných kamiónov z roka na rok znížil takmer o štvrtinu. „Zavážilo niekoľko faktorov. U nás kulminoval nedostatok pracovných síl a strácali sme vodičov, ktorí prechádzali na kratšiu vnútroštátnu prepravu,“ uviedol generálny tajomník Združenia automobilových dopravcov Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř. Čoraz menšiu ochotu českých šoférov jazdiť náročnejšie diaľkové cesty ešte posilnili snahy západoeurópskych krajín chrániť vlastné trhy prostredníctvom povinnej minimálnej mzdy.

[

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.