Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 00:00

Reťazec možných zlyhaní. Choroba zvieraťa sa cez zjedené mäso prenáša aj na človeka

Reťazec možných zlyhaní. Choroba zvieraťa sa cez zjedené mäso prenáša aj na človeka
Zdroj: Archív

Od prevalenia škandálu s mäsom z chorých kráv z poľského bitúnku Jasienica Mazowiecka uplynul viac než týždeň. Na povrch vyplávalo viacero znepokojivých zistení. Búrlivé diskusie sa viedli aj o tom, kto je vlastne za celú situáciu zodpovedný. Od chovu zvieraťa až do chvíle, keď sa mäso dostane na tanier zákazníka, prebehne dodávateľský proces, v ktorom je viacero miest, kde môže dôjsť k zlyhaniu. Pokúsili sme sa vybrať tie najdôležitejšie.

Zlyhanie 1: Farmári, ktorí predávajú choré zvieratá
Začiatky kauzy s pokazeným mäsom zo susednej krajiny siahajú na poľské farmy. Poľnohospodári, ktorí tam chovajú kravy, ich predávali ďalej bitúnkom napriek tomu, že tieto zvieratá boli choré a nevedeli stáť na nohách. „Veterinárny lekár musí byť prítomný pri samotnom chove, kde potvrdzuje zdravotný status zvierat,“ objasňuje začiatky celého procesu Peter Turek, vedúci Katedry hygieny a technológie potravín na košickej Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie. Veterinár musí potvrdiť, že zviera je zdravé, bez infekčných chorôb a anomálií z prostredia, odkiaľ pochádza. Tento postup však nie je vždy dodržaný. V prípade, že krav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.