Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 00:00

Investície z Číny do USA a Európy klesli o 73 percent

Investície z Číny smerom na Západ sa medziročne znížili o viac ako 70 percent a klesli tak na zhruba 30 miliárd dolárov – najnižšiu úroveň za posledných šesť rokov.

Investície z Číny do USA a Európy klesli o 73 percent
Zdroj: Reuters

Čínska spoločnosť Zhejian Geely Holding vlani odkúpila od švédskej investičnej firmy Cevian Capital jej viac ako osempercentný podiel vo švédskom výrobcovi nákladných automobilov ABVolvo. Číňania zaplatili Švédom 3,5 miliardy dolárov. Táto transakcia sa stala vôbec najväčšou čínskou investíciou v zahraničí v roku 2018. O rok skôr patrila v tomto smere prvá priečka akvizícii čínskej štátnej chemickej spoločnosti ChemChina, ktorá za 43 miliárd dolárov získala švajčiarskeho producenta pesticídov a osív Syngenta.
Obchod ZGH a jeho porovnanie s transakciou uzatvorenou firmou ChemChina charakterizuje vývoj čínskych zahraničných investícií v minulom roku. Medziročne zaznamenali výrazný prepad, obchodov je menej a celkom chýbajú „veľkoobchody“, ako bola napríklad práve akvizícia Syngenty.


Chudobný rok
Podľa štúdie, ktorú spracovali medzinárodná právna kancelária Baker McKenzie a poradenská spoločno

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.