Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 00:00

Čínsky roh hojnosti vysychá. Investície do USA a Európy klesli o 76 percent

Čínsky roh hojnosti vysychá. Investície do USA a Európy klesli o 76 percent
Zdroj: Reuters

Poriadny prepad zaznamenali vlani čínske investície prúdiace do Severnej Ameriky a do Európy. Medziročne klesli o viac ako 70 percent a zhruba na 30 miliárd dolárov, teda na najnižšiu úroveň za posledných šesť rokov.


Čínska spoločnosť Zhejian Geely Holding kúpila vlani od švédskej investičnej firmy Cevian Capital jej viac ako osempercentný podiel u švédskeho výrobcu nákladných automobilov ABVolvo. Číňania Švédom zaplatili 3,5 miliardy dolárov. Transakcia sa stala vôbec najväčšou čínskou investíciou v zahraničí v roku 2018. Rok predtým patrila v tomto ohľade prvá priečka akvizícii čínskej štátnej chemickej spoločnosti ChemChina, ktorá za 43 miliárd dolárov získala švajčiarskeho výrobcu pesticídov a osív Syngenta.


Obchod Zhejian Geely a jeho porovnanie s transakciou uzatvorenou firmou ChemChina charakterizuje vývoj čínskych zahraničných investícii v minulom roku. Medziročne zaznamenali výrazný prepad, obchodov je menej a chýbajú „megaobchody“, ako spomenutá akvizícia Syngenty.


Chudobný rok
Podľa štúdie, ktorú spracovala medzinárodná právna kancelária Baker McKenzie a poradenská spoločnosť Rhodium Group, súhrn čínskych investícií smerujúcich do Európy a Severnej Ameriky dosiahol vlani 30 miliárd dolárov. To predstavuje medziročný pokles o 73 percent. V prípade Spojených štátov je prepad ešte markantnejší – 83-percentný. Vlani tam Číňani

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.