Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 15:47

Nórsko plánuje unikátny projekt za 34 miliárd. Plávajúci tunel pretne kráľa fjordov

Výstavba tunela je súčasťou rozsiahleho projektu, ktorého cieľom je skrátiť dobu jazdy na jednej z hlavných nórskych ciest.

Nórsko plánuje unikátny projekt za 34 miliárd. Plávajúci tunel pretne kráľa fjordov
Zdroj: Twitter/ CoNStruction 17

Unikátny "plávajúci" tunel spojí v budúcnosti brehy jedného z nórskych fjordov. Stavba, ktorá bude stáť v prepočte takmer 34 miliárd eur, bude slúžiť automobilovej doprave.

Tubusy budú uchytené na oboch stranách zálivu Sognefjord a tiež k pontónom rozmiestneným zhruba 245 metrov od seba, uviedol dnes server Yahoo.

Vzhľadom k tomu, že spomínaný fjord, nachádzajúci sa v západnej časti Nórska, je 1200 metrov hlboký, nie sú stavitelia schopní vybudovať tu tunel pod morským dnom. Plávajúci tunel bude umiestnený asi 30 metrov pod hladinou a tvoriť ho bude dvojica tubusov - každý pre jeden smer dopravy.

Výstavba tunela je súčasťou rozsiahleho projektu, ktorého cieľom je skrátiť dobu jazdy na jednej z hlavných nórskych ciest E39, ktorá sa tiahne v dĺžke viac ako 1100 kilometrov po západnom pobreží krajiny od južného mesta Kristiansand až do niekdajšej metropoly Trondheime.

V súčasnej dobe je cesta na siedmich miestach prerušená fjordmi. Na týchto miestach musia motoristi využiť trajekty. "Od jedného konca na druhý je to okolo 1100 kilometrov, pričom cesta za dobrých podmienok trvá plných 21 hodín, pretože je na trase sedem trajektových prejazdov," uviedla Kjersti Kvalheimová Dunhamová z nórskeho cestného úradu.

"Do roku 2035 by sme chceli znížiť dobu jazdy na 11 hodín nahradením trajektov pevnými prejazdmi," dodala. Podľa nórskych úradov ale bude náročný projekt dokončený až okolo roku 2050.

Sognefjord, ktorý sa prezýva kráľ fjordov, sa nachádza v regióne Sogn og Fjordane a je najväčší a najhlbší v celom Nórsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.