Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 21:14

Taliansko plánuje predať štátny majetok za skoro dve miliardy. Chce znížiť svoj dlh

Dlh Talianska je druhý najväčší v eurozóne, hneď po Grécku.

Taliansko plánuje predať štátny majetok za skoro dve miliardy. Chce znížiť svoj dlh
Zdroj: TASR - Marko Erd

Taliansko plánuje predať majetok v hodnote okolo 1,8 miliardy eur s cieľom znížiť vysoký verejný dlh. Uviedli to zdroje oboznámené s vládnym plánom, ktoré citovala agentúra Bloomberg.

Podľa Bloombergu talianske ministerstvo financií momentálne pracuje na výbere nehnuteľností v majetku štátu, regiónov a samospráv, ktoré by bolo možné predať. Ide najmä o už nepoužívané kasárne, nemocnice alebo kancelárske budovy, uviedli zdroje.

Dlh Talianska je druhý najväčší v eurozóne, hneď po Grécku. V novembri minulého roka dosiahol 2,35 bilióna eur, čo predstavuje 133 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Krajina navyše podľa posledných údajov štatistického úradu upadla do recesie, keď pokles ekonomiky oznámila dva kvartály po sebe.

Štatistický úrad koncom januára v predbežnom odhade uviedol, že talianska ekonomika vo 4. kvartáli klesla medzištvrťročne o 0,2 percenta. V 3. štvrťroku zaznamenala pokles o 0,1 percenta.

Talianska vláda pritom očakáva, že opatrenia zahrnuté v rozpočte na tento rok prispejú k oživeniu ekonomiky v 2. polroku tohto roka. Za celý rok 2019 pritom čaká rast o jedno percento, s čím ale mnohí ekonómovia nepočítajú.

Detaily plánu predaja štátneho majetku majú byť známe do niekoľkých mesiacov. S prvými predajmi sa počíta pred koncom roka. Tento rok chce vláda predať nehnuteľnosti za 950 miliónov eur a v každom z ďalších troch rokov za 150 miliónov eur.

Toto však nie je prvý pokus talianskej vlády o získanie financií z predaja štátneho majetku. Podobné pokusy boli už za vlády Silvia Berlusconiho a aj vláda Mattea Renziho a Paola Gentiloniho sa usilovala časť nepoužívaných nehnuteľností predať. Mnohí analytici sa obávajú, že podobne to dopadne aj teraz.

"Už v minulosti sa talianskym vládam podarilo predať len zlomok z plánovaného majetku určeného na trh," povedal Stefano Girola zo spoločnosti Alicanto Capital v Miláne. "Nemyslím si, že teraz to bude iné," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.