Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 00:00

Štít proti dronom v Prahe zamedzí ohrozovaniu lietadiel

go pro dron
Zdroj: Reuters

Zastaviť prevádzku pražského letiska na niekoľko hodín, ako sa to stalo v decembri na londýnskom Gatwicku, o pár mesiacov nepôjde. Vylúčiť podobný incident má nový systém elektronickej detekcie dronov, ktoré by sa priblížili k pristávacom dráham. Zariadenie vyjde podľa odhadov českého Riadenia letovej prevádzky na necelých desať miliónov korún (390-tisíc eur). Zameriava sa na rádiový signál bezpilotných prostriedkov. „Teraz je vypísaná verejná zákazka na dodávateľa systému pre letisko v Prahe-Ruzyni,“ uviedol hovorca leteckých dispečerov Richard Klíma s tým, že podobný systém by sa do budúcnosti mal objaviť na všetkých veľkých letiskách v Česku, ktoré spadajú pod riadenie letových dispečerov.

Prípady ohrozenia pristávajúcich lietadiel na najväčšom českom letisku sú zatiaľ výnimočné, napriek tomu sa občas dejú. Od roku 2011 letisko zaznamenalo štyri takéto prípady, tri z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.