Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 00:00

Európa naleje do bateriek miliardy

Slovenské spoločnosti nevyužívajú výhody rizikového kapitálu, hoci dopyt po inovatívnych produktoch tohto druhu financovania v našom regióne rastie, hovorí v rozhovore pre HN podpredseda Európskej investičnej banky Vazil Hudák.

Európa naleje do bateriek miliardy
Zdroj: Peter Mayer

Nedávno bola založená Slovenská aliancia pre batérie. Ďalšia nová príležitosť pre naše spoločnosti. Máte už konkrétnych kandidátov alebo projekty?
EIB stojí pri zrode aliancie od jej začiatku. Boli sme pri jej založení v októbri 2018, EIB sa aktívne zúčastnila aj na jej prvom pracovnom stretnutí v novembri 2018 a je pripravená sa zaoberať akoukoľvek predloženou požiadavkou.

Akú úlohu zohráva v tejto iniciatíve EIB?
Úloha EIB môže byť pre tento proces veľmi dôležitá – ako banka Európskej únie nielen financujeme, ale aj poskytujeme poradenstvo a expertízu pri príprave projektov. Práve pre Slovenskú batériovú alianciu EIB chce poskytnúť ako „vstupný kapitál rozvoja“ poradenstvo a technickú podporu jej aktivít vrátane vypracovania štúdie mapujúcej potenciál a synergie v oblasti rodiaceho sa batériového priemyslu na Slovensku. Štúdia bude realizovaná v rámci poradenského centra takzvaného Junckerovho investičného plánu – EIAH a expertov, ktorí už v banke pracovali na uskutočnených investíciách v tejto oblasti, ako napríklad pri projekte Northvolt vo Švédsku, kde EIB poskytla 52,5 milióna eur na výstavbu demofabriky na výrobu batérií skupine bývalých vývojárov z Tesly. Verím, že EIB poradenský hub zohrá kľúčovú podporu aj pre novovzniknuté konzorcium firiem na Slovensku – InoBat.


Bude zabezpečovanie zdrojov na ich výrobu súčasťou európskych investičných plánov alebo sa bu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.