Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2019, 21:10

Trump nominoval na post šéfa Svetovej banky Davida Malpassa

Výberový proces viedol americký minister financií Steven Mnuchin spoločne s prezidentovou dcérou Ivankou Trumpovou.

David Malpass a Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump navrhol na post nového šéfa Svetovej banky (SB) 62-ročného ekonóma Davida Malpassa.

Malpass, ktorý je tajomníkom na ministerstve financií, by mal na čele SB nahradiť Jim Yong Kima, ktorý v januári prekvapivo rezignoval na svoju funkciu. Posledné slovo budú mať akcionári SB, ktorá patrí 189 členským štátom.

​USA tradične nominujú šéfa SB a Európania šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF), na ktorého čele je aktuálne Francúzka Christine Lagardeová. V poslednom čase sa však stále častejšie ozývajú hlasy, ktoré požadujú reformu tohto pravidla.

Výberový proces viedol americký minister financií Steven Mnuchin spoločne s prezidentovou dcérou Ivankou Trumpovou, uviedol Biely dom.

Malpasssova nominácia signalizuje, že Trumpova administratíva chce zvýšiť kontrolu nad SB. Malpass v minulosti kritizoval SB, Medzinárodný menový fond aj ďalšie multilaterálne inštitúcie.

V uplynulých dvoch rokoch tiež tlačil na to, aby SB prestala poskytovať úvery Číne, ktorá je podľa neho príliš bohatá na to, aby dostávala takúto pomoc.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.