Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 10:21

Trhy počítali s rastom. Nemecká priemyselná produkcia opäť klesla

Pod výsledok sa najviac podpísal sektor stavebníctva, kde produkcia klesla v decembri o 4,1 percenta.

Trhy počítali s rastom. Nemecká priemyselná produkcia opäť klesla
Zdroj: TASR

Priemyselná produkcia v Nemecku klesla aj v závere minulého roka, už štvrtý mesiac po sebe. Predbežné údaje, ktoré zverejnil vo štvrtok nemecký štatistický úrad Destatis, sú tak sklamaním, keďže trhy počítali s návratom priemyselnej výroby k rastu.

Produkcia v nemeckom priemysle klesla v decembri po úprave o kalendárne a sezónne vplyvy medzimesačne o 0,4 percenta po 1,3-percentnom poklese v novembri. Tempo poklesu sa síce výrazne spomalilo, ekonómovia však počítali s rastom produkcie o 0,8 percenta.

Pod výsledok sa najviac podpísal sektor stavebníctva, kde produkcia klesla v decembri o 4,1 percenta. Klesla aj produkcia spotrebného tovaru a medziproduktov.

V prvom prípade pokles dosiahol 0,5 percenta a v druhom 0,4 percenta. Výroba v energetickom sektore sa v porovnaní s vývojom v novembri nezmenila a produkcia kapitálových tovarov zaznamenala rast o 0,9 percenta.

V medziročnom porovnaní priemyselná produkcia v Nemecku klesla v decembri o 3,9 percenta, čo znamená pokles druhý mesiac po sebe. V novembri klesla o štyri percentá. Aj v tomto prípade sa situácia v nemeckom priemysle vyvíjala horšie, než predpokladali analytici. Tí očakávali spomalenie poklesu na 3,3 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.