Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 11:58

Európu trápi neistota vo svetovom obchode. Brusel prudko zhoršil odhad rastu ekonomiky eurozóny

​Komisia v tejto súvislosti pripomenula zhoršujúci sa odhad hospodárskeho vývoja v Nemecku, Taliansku a Holandsku.

Európu trápi neistota vo svetovom obchode. Brusel prudko zhoršil odhad rastu ekonomiky eurozóny
Zdroj: Reuters

Európske hospodárstvo tento rok porastie už siedmy rok v rade, avšak kvôli neistote vo svetovom obchode a domácej situácii vo veľkých krajinách EÚ pomalším tempom, než Európska komisia predpokladala vlani na jeseň.

Vo svojej dnes zverejnenej zimnej makroekonomickej prognóze EK pre celú EÚ v tomto roku očakáva rast 1,5 percenta HDP, na jeseň uvádzala 1,9 percenta. Eurozóna tiež porastie miernejšie, než komisia čakala na jeseň - o 1,3 namiesto o 1,9 percenta.

Výrazné spomalenie

"Spomalenie bude výraznejšie, než sme očakávali na jeseň, predovšetkým v eurozóne, v dôsledku neistôt v globálnom obchode a domácich faktorov v našich najväčších ekonomikách," uviedol dnes komisár pre hospodárske a menové záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici, ktorý prognózu predstavil novinárom.

Hospodárske základy Európy sú podľa neho naďalej pevné a dobré správy sa týkajú napríklad miery zamestnanosti či priaznivého investičného prostredia. V druhej polovici tohto roka a v roku budúcom by mal rast ekonomiky opäť začať naberať na rýchlosti, doplnil komisár.

Pre rok 2020 teraz komisia predpokladá v celej EÚ hospodársky rast na úrovni 1,7 percenta (na jeseň to bolo 1,8 percenta), V eurozóne 1,6 percenta (na jeseň 1,7 percenta).

Problémy veľkých ekonomík

Okrem komplikujúcej sa situácie v medzinárodných obchodných vzťahoch rastú niektoré veľké európske ekonomiky pomalšie, než sa čakalo napríklad kvôli problémom výroby automobilov v Nemecku, sociálnemu napätiu vo Francúzsku a neistotám okolo talianskej fiškálnej politiky.

​Komisia v tejto súvislosti pripomenula zhoršujúci sa odhad hospodárskeho vývoja v Nemecku, Taliansku a Holandsku. Upozornila ale tiež, že mnohé členské štáty ťažia z trvajúceho vysokého domáceho dopytu, čiastočne podporovanom aj peniazmi z európskych fondov.

Tiež odhad výsledkov minulého roka tak komisia znížila proti jesene pre EÚ aj eurozónu z 2,1 percenta na 1,9. V roku 2017 pritom EÚ aj eurozóna rástli o 2,4 percenta.

Nedôvera investorov

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny začiatkom februára pokračovala v poklese a je na najnižšej úrovni za viac ako štyri roky.

Dôvodom sú najmä obavy spojené s odchodom Británie z Európskej únie. Uviedla to výskumná spoločnosť Sentix. Jej index dôvery klesá už šiestym mesiacom v rade, vo februári na -3,7 bodu z januárových -1,5 bodu. V Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, je situácia najhoršia od augusta 2012.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.