Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2019, 00:00

Nový ekonápad Bruselu: vrchnáky majú byť privarené k plastovým fľašiam

Brusel chce znižovať množstvo plastov tak, že okrem slamiek či jednorazových plastov dá stop aj uzáverom z PET fliaš.

Nový ekonápad Bruselu: vrchnáky majú byť privarené k plastovým fľašiam
Zdroj: Reuters

Spotrebitelia možno už čoskoro viečko od PET flaše len tak neoddelia. Súčasťou európskej smernice, ktorej cieľom je chrániť životné prostredie, je totiž aj nariadenie týkajúce sa viečok z plastových fliaš. To určuje výrobcom predizajnovať fľaše tak, aby sa z nich nedali odkrútiť viečka.

„Pevne pripojené uzávery nie sú vhodným riešením znižovania množstva odpadu. Pripojené vrchnáky budú mať neželané vedľajšie environmentálne a ekonomické následky,“ upozorňuje Lucia Morvai z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd. Členmi tejto asociácie sú aj naši veľkí hráči ako Coca-Cola, Kofola či Pepsi-Cola.

Pripevnené viečko alebo iný obal
Spojenie uzáveru s fľašou je podľa Komisie praktické najmä preto, aby sa zabezpečil lepší zber všetkých plastových súčastí. „Pri separácii sa tak znižuje riziko, že sa malé časti stratia,“ vysvetľuje Ingrid Ludviková, ktorá zastupuje Európsku komisiu na Slovensk

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.