Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 10:23

Maduro mení bezcenný bolívar v zlato. Pomáha mu najmä Turecko

  • Väčšinu svojho zlata Venezuela predáva tureckým rafinériám a časť výnosu využíva k nákupu tovaru.
  • Zlato ťažia baníci v tvrdých podmienkach, platení bezcenným bolívarom. 
  • Vzhľadom k neustále padajúcej hodnote bolívaru štát dáva príplatky, aby sa vôbec oplatilo zlato predávať vo Venezuele a nie ho pašovať von za doláre.
Maduro mení bezcenný bolívar v zlato. Pomáha mu najmä Turecko
Zdroj: Reuters

Najúspešnejšie finančné operácie Venezuely sa v posledných rokoch neodohrávali na Wall Street, ale v primitívnych baniach na juhu krajiny. V čase rútiacej sa ekonomiky sa vydalo do džungle 300-tisíc ľudí, aby tam v provizórnych podmienkach dobývali horninu obsahujúcu zlato.

Svojimi lopatami a krompáčmi podporujú ľavicovú vládu prezidenta Nicolása Madura. Podľa údajov centrálnej banky vláda od roku 2016 odkúpila od týchto "baníkov" 17 ton zlata v hodnote asi 650 miliónov dolárov, napísala agentúra Reuters.

USA sa snažia prístup k zlatu zablokovať

Baníci platení bezcenným venezuelským bolívarom vláde obstarávajú tvrdé platidlo, za ktoré sa nakupujú potrebné potraviny a ďalší tovar. USA sa snažia sankciami Madurovi znemožniť používať zlato na udržanie sa pri moci.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa tlačí na Britániu, aby nevydala Venezuele jej zlaté rezervy v hodnote 1,2 miliardy dolárov uložené v Bank of England. USA tiež pokarhali investičnú firmu z Abú Zabí za nákup venezuelského zlata a varujú ostatných. Madurov zlatý program je známy, nie však to, ako funguje.

Agentúra Reuters hovorila so 30 oboznámenými ľuďmi, ktorí ale odmietli nechať zverejniť svoje mená. Sú medzi nimi baníci, sprostredkovatelia, obchodníci, vedci, diplomati aj vládni činitelia. Pomohli objasniť zúfalý experiment Venezuely.

Náročné podmienky baníkov

Americké sankcie dopadli na jej národný ropný priemysel a ochromili jej možnosť požičiavať si. Oficiálne ťažbu zdecimovalo znárodnenie. Preto Maduro ponecháva amatérov drancovať minerálne bohatstvo bez regulácií a štátnych investícií.

José Aular ochorel za svojho dobývania pri brazílskej hranici päťkrát na maláriu. Pracuje 12 hodín denne, vláči vaky so zeminou k mlynu, v ktorom sa pomocou jedovatej ortuti zo zeme vymývajú kúsky zlata. Bežné sú úrazy, strieľanie a lúpeže. Podľa Aulara vláda o pomeroch dobre vie.

Väčšinu svojho zlata Venezuela predáva tureckým rafinériám a časť výnosu využíva k nákupu tovaru. Základom Madurovho dotačného potravinového programu sú turecké cestoviny a sušené mlieko. Vlani obchodná výmena medzi oboma krajinami vzrástla osemkrát.

Zlatý chodník začína na miestach, ako je La Culebra, izolovaná oblasť v džungli na juhu krajiny. Stovky mužov tu pracujú v podmienkach zodpovedajúcich 19. storočiu. Ťažia zeminu v ručne vyhĺbených tuneloch a vyťahujú von kladkami. Odpad sa hromadí v oblasti krehkého lesného ekosystému, rozvíjajú sa choroby šírené komármi. Baníci sa sťažujú na vydieranie vojakmi, počet vrážd je v porovnaní s priemerom sedemnásobný.

Predaje na čiernom trhu

José Rondon prišiel v roku 2016 s dvoma synmi zo severovýchodnej Venezuely, pretože nemohol prežiť zo mzdy vodiča autobusu. Dohromady mesačne vyťaží desať gramov zlata, ale aj to je dvadsaťnásobok toho, čo by zarobili doma. Nugety jazdí predať do mesta El Callao.

Väčšina kupujúcich nemá licenciu a pracuje v prepchatých obchodíkoch opatrených alarmami a oceľovými dverami. "Štát, všetci nakupujú zlato," hovorí Jhony Diaz, ktorý licenciu má. Nakupuje od obchodníkov a predáva každé tri dni centrálnej banke.

Vzhľadom k neustále padajúcej hodnote bolívaru štát dáva príplatky, aby sa vôbec oplatilo zlato predávať vo Venezuele a nie ho pašovať von za doláre. Obchodníci, ktorí predávajú Diazovi, si odvážajú do zlatokopeckých miest balíky hotovosti, aby zaplatili baníkom. Tí si nakúpia jedlo a zvyšok posielajú domov.

Podľa Turecka je všetko legálne

Zlato, ktoré je už v rukách vlády, sa roztaví v štátnej banskej spoločnosti Minerven a potom sa presúva do sejfov centrálnej banky v Caracase. Neohreje sa však dlho, venezuelské zlaté rezervy sú najnižšie za 75 rokov. Vláda zlatom platí svoje účty a podľa vládneho zdroja je hlavný partner Turecko.

Trumpov zákaz nakupovať venezuelské zlato platí len pre občanov a podniky z USA. Ankara americké ministerstvo financií uistila, že všetky jej obchody s Caracasom sú legálne. V roku 2016 Venezuela oznámila, že turecké aerolínie začnú prevádzkovať priame lety medzi Caracasom a Istanbulom, čo prekvapilo, pretože dopyt po spojení medzi oboma krajinami nie je veľký.

Podľa údajov lietadlá prevážajú nielen pasažierov. Od začiatku roka 2018 začala venezuelská centrálna banka voziť do Istanbulu zlato. Len niekoľko týždňov predtým bol Maduro na návšteve v Turecku. Vlani sa previezlo zlato za 900 miliónov dolárov, ako vyplýva z tureckých obchodných správ.

Centrálna banka predáva amatérsky ťažené zlato tureckým rafinériám, výťažok ide do venezuelskej rozvojovej banky Bandes a je určený k nákupu tureckého tovaru. V decembri dorazilo do prístavu La Guaira 54 kontajnerov s tureckým sušeným mliekom z Turecka.

Aj kritici priznávajú, že sa Madurovi podaril trik a získať cenný kov za infláciou znehodnotený bolívar určený baníkom. Dokázal zo slamy vyrobiť zlato. "Temné operácie a nezvyčajný mechanizmus obchodnej výmeny patria k tomu málu, čo Madurovi ešte zostalo. Je to zúfalá snaha udržať sa pri moci za každú cenu," povedal opozičný poslanec a ekonóm Angel Alvarado.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.