Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 18:16

Brexit bez dohody môže zraziť český HDP o 10 miliárd korún

Z jednotlivých odvetví by brexit negatívne ovplyvnil najmä automobilový priemysel.

Brexit bez dohody môže zraziť český HDP o 10 miliárd korún
Zdroj: Reuters

Pri najhoršom variante odchodu Británie z Európskej únie bez dohody by ročný hrubý domáci produkt (HDP) Česka klesol o 10 miliárd Kč (387,06 milióna eur) a tržby českých firiem by sa znížili o 30 miliárd Kč. Uviedla to v analýze poradenská firma Deloitte.

Z jednotlivých odvetví by brexit negatívne ovplyvnil najmä automobilový priemysel.

Pokles tržieb by ale pocítili aj firmy v ostatných odvetviach spracovateľského priemyslu, obchodné firmy a letecké spoločnosti.

Spoločnosť Deloitte, ktorej výsledky zverejnil server Novinky.cz, skúmala štyri možné scenáre brexitu. Najväčšie riziko pre českú ekonomiku by predstavoval variant bez dohody. Ten by podľa analýzy znamenal pokles českého HDP o viac než 0,2 %, čo je 10 miliárd Kč.

Dosť vysoké straty by priniesol aj variant takzvanej priemernej obchodnej dohody - zhruba 6 miliárd Kč. V prípade dvoch optimistických scenárov by boli straty menšie než 0,05 percenta HDP.

Analýza brala do úvahy iba dôsledky brexitu prostredníctvom zahraničného obchodu, nie dôsledky prostredníctvom investícií, migrácie či celkovej nálady na trhu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.