Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 20:58

BMW zvoláva na kontrolu takmer pol milióna vozidiel. Kvôli airbagom od skrachovanej firmy

Nafukovače spoločnosti Takato robia automobilovému priemyslu starosti už niekoľko rokov. Sú spájané so zhruba dvoma desiatkami úmrtí a dvesto zraneniami po celom svete.

BMW zvoláva na kontrolu takmer pol milióna vozidiel. Kvôli airbagom od skrachovanej firmy
Zdroj: Reuters

Nemecká automobilka BMW zvoláva po celom svete na kontrolu 480-tisíc vozidiel kvôli možným problémom airbagov dodaných skrachovanou japonskou firmou Takato.

Kontrola sa týka modelov radu 5 a X5 vyrobených v rokoch 2000 až 2004 s neštandardnými volantmi, uviedla agentúra DPA.

Nafukovače Takato môžu pri aktivácii airbagu vymrštiť do vozidla časti kovu, a zraniť tak cestujúcich. Preto je nutné prekontrolovať volanty vozidiel.

U väčšiny vozidiel by mala byť kontrola krátka, maximálne by mala trvať hodinu, povedal hovorca BMW internetovému časopisu kfz-Betrieb.

Nafukovače spoločnosti Takato robia automobilovému priemyslu starosti už niekoľko rokov. Sú spájané so zhruba dvoma desiatkami úmrtí a dvesto zraneniami po celom svete. Výrobcovia automobilov kvôli nim museli zvolať k oprave desiatky miliónov vozidiel.

Firma sa kvôli tomuto škandálu stala terčom trestného stíhania a žalôb a v roku 2017 bola nútená vyhlásiť bankrot a dohodla sa na prevzatí väčšiny svojich aktivít s americkým konkurentom Key Safety Systems.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.