Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2022, 08:04

Celosvetový dopyt po elektrine v roku 2021 výrazne stúpol. V najbližších rokoch sa bude naďalej zvyšovať

Emisie oxidu uhličitého v energetickom sektore po dvoch rokoch poklesu minulý rok stúpli o sedem percent na nový rekord.

Celosvetový dopyt po elektrine v roku 2021 výrazne stúpol. V najbližších rokoch sa bude naďalej zvyšovať
Zdroj: Archív HN

Celosvetový dopyt po elektrine vzrástol vlani o šesť percent, teda o 1 500 terawatthodín (TWh). V percentách bol rast najvyšší od zotavenia z globálnej finančnej krízy v roku 2010. V TWh bol rast rekordný. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej agentúry pre energiu o elektrárenskom sektore.

V najbližších niekoľkých rokoch by sa ale rast celosvetového dopytu po elektrine mal spomaliť vďaka vyššej energetickej účinnosti a spomaleniu ekonomického oživenia.

Dopyt bude rásť aj naďalej

Do roku 2024 agentúra pre energiu predpokladá rast dopytu v priemere o 2,7 percenta ročne, aj keď dopady koronavírusovej pandémie a vysokých cien energií sú stále neisté.

Najviac sa má dopyt po elektrine v rokoch 2022 až 2024 zvyšovať v juhovýchodnej Ázii, a to v priemere o päť percent.

Nasledovať bude ázijsko-pacifický región, ktorý zahŕňa Čínu. Tu má dopyt rásť o približne štyri percentá, čo je mierne pod úrovňou z obdobia pred pandémiou.

V Severnej a Latinskej Amerike sa má dopyt zvyšovať o zhruba jedno percento. Najväčší bude percentuálny rast v Mexiku a Kanade. V Európe sa má tento rok dopyt zvýšiť o 1,7 percenta, v ďalších rokoch potom bude stagnovať.

Obnoviteľné zdroje porastú

Emisie oxidu uhličitého v energetickom sektore po dvoch rokoch poklesu vlani stúpli o sedem percent na nový rekord.

Pomalší rast dopytu po elektrine a zvýšenie produkcie z nízkouhlíkových zdrojov by mali rast emisií v rokoch 2022 až 2024 znížiť na menej ako jedno percento ročne.

Produkcia elektriny z fosílnych palív bude v nasledujúcich rokoch stagnovať. Obnoviteľné zdroje by v najbližších troch rokoch mali rásť o osem percent ročne a v roku 2024 by mali pokryť viac ako 90 percent celkového rastu dopytu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.