Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2019, 08:38 Aktualizované dňa 14.02.2019 o 13:45

Nemecko sa v závere roka najtesnejším možným spôsobom vyhlo recesii

Vyplýva to z dnešných údajov spolkového štatistického úradu.

Nemecko sa v závere roka najtesnejším možným spôsobom vyhlo recesii
Zdroj: Reuters

Nemecká ekonomika v štvrtom štvrťroku stagnovala po poklese o 0,2 percenta v treťom kvartáli. Tesne sa tak vyhla recesii, ktorá sa zvyčajne definuje ako aspoň dva štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z dnešných údajov spolkového štatistického úradu.

V celom minulom roku sa hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka podľa dnešných údajov zvýšil o 1,4 percenta namiesto predtým ohlásených 1,5 percenta. Rast spomalil z predvlaňajších 2,2 percenta a bol najslabší od roku 2013, kedy sa HDP zvýšil iba o pol percenta. Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je na nej závislých aj veľa slovenských podnikov.

Štatistický úrad zverejnil prvý odhad vlaňajšieho rastu HDP v polovici januára, údaj o vývoji v samotnom štvrtom štvrťroku však v januárovej správe neposkytol. Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters predpokladali, že HDP vykáže za štvrtý štvrťrok nárast o 0,1 percenta.

Nemecké hospodárstvo sa v poslednej dobe potýka s negatívnymi dôsledkami slabnúceho rastu globálnej ekonomiky, sporov v medzinárodných obchodných vzťahoch a neistoty okolo pripravovaného odchodu Británie z Európskej únie. Nemecká vláda koncom januára zhoršila odhad tohtoročného rastu domácej ekonomiky na 1,0 percenta z predtým predpokladaných 1,8 percenta.

"Nemecká ekonomika sa vyhla technickej recesii najtesnejším možným spôsobom," uviedol ekonóm Carsten Brzeski zo spoločnosti ING. Dodal však, že nemecké hospodárstvo má aj naďalej silné základy a že jeho výkon sa zrejme bude zlepšovať. "Pravdepodobnosť postupného oživovania je stále oveľa vyššia ako pravdepodobnosť ďalšieho sklamania," vyhlásil.

Podľa ekonóma Andrewa Kenninghama zo spoločnosti Capital Economics je však hospodárska stagnácia vo štvrtom štvrťroku nepriaznivým signálom pre hospodársky rast v tomto roku. Kenningham rovnako ako nemecká vláda predpovedal, že nemecká ekonomika tento rok vzrastie o percento. Poukázal však na "významné" riziká, v ich dôsledku by hospodársky rast tento rok mohol zaostať za očakávaním.

So zhruba jednopercentným rastom tento rok počíta tiež nemecký hospodársky inštitút ZEW. "Najpravdepodobnejším scenárom je mierny rast," povedal agentúre Reuters prezident inštitútu Achim Wambach. "Prognózy zhruba percentného rastu pre rok 2019 sú realistické," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.