Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2019, 21:48

Spoločnosť českého miliardára Křetínskeho kúpila časopisy vo Francúzsku za 52 miliónov eur

CMI kúpila väčšinu titulov, ktoré doteraz vo Francúzsku Lagardère vydával.

Spoločnosť českého miliardára Křetínskeho kúpila časopisy vo Francúzsku za 52 miliónov eur
Zdroj: Peter Mayer

Spoločnosť Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastní český miliardár Daniel Křetínský, dokončila nákup francúzskych časopisov mediálnej skupiny Lagardère za 52 miliónov eur.

Súčasťou transakcie je licencia na značku módneho magazínu Elle pre Francúzsko. Skupina Lagardère však ďalej ostáva vlastníkom medzinárodnej značky Elle. Oznámil to dnes v tlačovej správe člen predstavenstva CMI Daniel Častvaj.

CMI kúpila väčšinu titulov, ktoré doteraz vo Francúzsku Lagardère vydával. Okrem Elle a jeho webovej verzie sú to časopisy Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris alebo Public. "Ide o významnú akvizíciu v rámci našej stratégie vstupu na francúzsky mediálny trh," uviedol dnes generálny riaditeľ CMI Křetínský. Kúpené médiá chce podľa neho CMI ďalej rozvíjať, predovšetkým v digitálnej oblasti.

Vlani predstavovali výnosy kúpených médií podľa CMI 239 miliónov eur a zisk pred zdanením a úrokmi bol zhruba desať miliónov eur.

CMI už vlani kúpila francúzsky týždenník Marianne a 49-percentný podiel v holdingu Le Nouveau Monde od francúzskeho bankára Matthieu Pigassa, spolumajiteľa francúzskeho denníka Le Monde.

CMI v minulom roku tiež od Lagardère kúpila rozhlasové stanice v Česku, Poľsku, na Slovensku a v Rumunsku. Boli medzi nimi napríklad stanice Frekvence 1 a Evropa 2.

V spoločnosti CMI má Křetínský podiel 50 percent. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč so 40 percentami a Roman Korbačka s desiatimi percentami.

CMI prostredníctvom svojich dcérskych spoločnosti Czech News Center (CNC) a CN Invest pôsobí v českej tlači. Vydáva štyri denníky, medzi nimi Blesk, Šport a Aha !, desiatky časopisov, napríklad týždenník Reflex alebo Svet motorov, a tiež webové tituly. CNC mala v roku 2017 zisk 127 miliónov korún a výnosy 1,948 miliardy korún.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.