Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 00:00

Namiesto shutdownu majú v USA stav núdze

Kongres Spojených štátov odklepol prezidentovi Trumpovi na múr s Mexikom 1,4 miliardy dolárov.

Namiesto shutdownu majú v USA stav núdze
Zdroj: Reuters

Teroristické útoky v roku 2001, pandémia „prasacej chrípky“ v roku 2009, no a najnovšie aj zastavenie bezpečnostnej a humanitárnej krízy na južnej hranici s Mexikom. Na to všetko už americkí prezidenti využili svoju právomoc vyhlásiť stav núdze. Donald Trump týmto krokom zastavil možnosť ďalšieho shutdownu, teda znefunkčnenia federálnych úradov. Svoje práva však využil aj na to, aby získal vytýčených osem miliárd na postavenie bariéry na južnej hranici Spojených štátov s Mexikom.

Washingtonský Kongres totiž prišiel s kompromisným zákonom, ktorý odsúhlasila „demokratická“ Snemovňa reprezentantov i „republikánsky“ Senát. Obe komory podporili návrh, ktorý zaistí na fungovanie vládnych úradov viac ako 300 miliárd dolárov. Odsúhlasený dokument tiež počíta s uvoľnením necelých 1,4 miliardy dolárov na vybudovanie novej pohraničnej bariéry s dĺžkou 88,5 kilometra v oblasti Rio Grande Valley na juhu Texasu. Prezident Donald Trump pritom požadoval 5,7 miliardy dolárov na múr dlhý až 346 kilometrov.


Peniaze z ministerstva obrany
Trumpova motivá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.