Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 10:21

Predaj áut v Číne prudko klesol. Najväčší automobilový trh sa tak prepadol už siedmy mesiac po sebe

Na obľube však nestrácajú autá na alternatívne typy pohonov.

Predaj áut v Číne prudko klesol. Najväčší automobilový trh sa tak prepadol už siedmy mesiac po sebe
Zdroj: Reuters

Predaj nových áut v Číne sa v januári medziročne znížil o 15,8 percenta na 2,37 milióna vozidiel. Najväčší automobilový trh na svete sa tak prepadol už siedmy mesiac po sebe. Oznámil to dnes čínsky zväz výrobcov automobilov (CAAM) s dodatkom, že vo februári očakáva ďalší prudký pokles.

Vlani v decembri sa predaj áut v Číne znížil o 13 percent a v novembri o 14 percent. Za celý rok 2018 potom trh vykázal prvý celoročný pokles po 20 rokoch, keď sa predalo 22,7 milióna áut - o šesť percent menej ako v roku 2017.

"Príčinou prepadu predaja je aj naďalej celkové spomalenie ekonomiky a pokles spotreby v malých a stredne veľkých čínskych mestách," povedal agentúre Reuters zástupca CAAM Sü Chaj.

Okrem spomaľovania hospodárskeho rastu čínska ekonomika zápasí taktiež s dopadom obchodných sporov so Spojenými štátmi, pripomenula agentúra Reuters.

Na obľube však nestrácajú autá na alternatívne typy pohonov. Ich predaj sa v januári zvýšil na 95.700. To podľa údajov CAAM predstavuje medziročný nárast o 140 percent.

Čína je najväčším automobilovým trhom sveta, v roku 2009 na tomto poste vystriedala Spojené štáty. Zem je dôležitým odbytiskom aj pre českú automobilku Škoda Auto.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.