Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 10:21

Predaj áut v Číne prudko klesol. Najväčší automobilový trh sa tak prepadol už siedmy mesiac po sebe

Na obľube však nestrácajú autá na alternatívne typy pohonov.

Predaj áut v Číne prudko klesol. Najväčší automobilový trh sa tak prepadol už siedmy mesiac po sebe
Zdroj: Reuters

Predaj nových áut v Číne sa v januári medziročne znížil o 15,8 percenta na 2,37 milióna vozidiel. Najväčší automobilový trh na svete sa tak prepadol už siedmy mesiac po sebe. Oznámil to dnes čínsky zväz výrobcov automobilov (CAAM) s dodatkom, že vo februári očakáva ďalší prudký pokles.

Vlani v decembri sa predaj áut v Číne znížil o 13 percent a v novembri o 14 percent. Za celý rok 2018 potom trh vykázal prvý celoročný pokles po 20 rokoch, keď sa predalo 22,7 milióna áut - o šesť percent menej ako v roku 2017.

"Príčinou prepadu predaja je aj naďalej celkové spomalenie ekonomiky a pokles spotreby v malých a stredne veľkých čínskych mestách," povedal agentúre Reuters zástupca CAAM Sü Chaj.

Okrem spomaľovania hospodárskeho rastu čínska ekonomika zápasí taktiež s dopadom obchodných sporov so Spojenými štátmi, pripomenula agentúra Reuters.

Na obľube však nestrácajú autá na alternatívne typy pohonov. Ich predaj sa v januári zvýšil na 95.700. To podľa údajov CAAM predstavuje medziročný nárast o 140 percent.

Čína je najväčším automobilovým trhom sveta, v roku 2009 na tomto poste vystriedala Spojené štáty. Zem je dôležitým odbytiskom aj pre českú automobilku Škoda Auto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.