Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 10:36

Trump rozhodne o clách na autá. Ministerstvo obchodu mu poslalo vyjadrenie

Ak by úrad zistil, že ich import predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, mohol by navrhnúť aj zavedenie ciel na tento tovar.

Trump rozhodne o clách na autá. Ministerstvo obchodu mu poslalo vyjadrenie
Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo obchodu poslalo v nedeľu prezidentovi Donaldovi Trumpovi vyjadrenie, či dovoz automobilov a automobilových súčiastok do krajiny predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť.

Obsah svojho stanoviska ale oznámiť odmietlo. Ak by úrad zistil, že ich import predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, mohol by navrhnúť aj zavedenie ciel na tento tovar.

Ministerstvo sa vyjadrilo k neslávne známemu paragrafu 232 obchodného zákona z roku 1962, ktorý umožňuje prezidentovi obmedziť dovoz a uvaliť neobmedzené clá, ak je ohrozená národná bezpečnosť. Trump vlani v máji uviedol, že zvažuje clo 25 percent na dovoz áut, čo by sa veľmi dotklo európskych automobiliek.

Prezident má teraz 90 dní, aby sa mohol rozhodnúť, či bude konať podľa zaslaných odporúčaní. Podľa agentúry Reuters si ľudia z automobilového priemyslu myslia, že ministerské stanovisko odporúčanie nejakého typu cla obsahuje.

Podľa agentúry Reuters teraz autopriemysel spustí masívnu kampaň proti zavedeniu ciel. Veľké automobilky už vlani oznámili, že clo vo výške 25 percent na dovoz áut a súčiastok by zvýšilo ceny automobilov v USA ročne o 83 miliárd dolárov a spôsobilo by stratu stoviek tisícok pracovných miest.

Prípadné zavedenie ciel na dovoz áut do USA kritizujú aj zahraničné vlády. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu na bezpečnostnej konferencii v Mníchove vyhlásila, že ju desí, že by európske autá mali byť Spojenými štátmi vnímané ako ohrozenie ich národnej bezpečnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.